Директори шкіл Здолбунівщини сіли за парти
Чи легко сьогодні бути директором школи відповісти можуть, напевно, лише директори шкіл. Так вже склалося, що директор школи – це і менеджер, і завгосп, і будівельник, і фінансист, і ще багато і багато функціональний працівник. За щоденними турботами про те, як втримати освітній заклад у належному стані, організувати навчально-виховний процес, потурбуватись про безпеку та здоров’я учнів та вчителів, створити комфортні умови для навчання і виховання та позитивний мікроклімат в колективі та ще безліччю дрібниць, здається, знайти час на роздуми про майбутнє школи видається майже фантастикою. І все ж, попри брак часу та безліч невідкладних справ 28 жовтня директори шкіл району зібрались на стратегічну сесію з розвитку освіти району, яка стала вже другою зустріччю освітян.
Нагодою поспілкуватись з очільниками навчальних закладів скористались і представники влади району. Голова районної адміністрації Сергій Кондрачук, заступник голови адміністрації Микола Орлов, голова районної ради Василь Тимощук розповіли директорам шкіл про заходи, які здійснюються владою району для підтримки та розвитку освіти. Приємною новиною для директорів шкіл стало те, що до кінця року вчителі не матимуть проблем із виплатою заробітної плати, індексації та надбавки за престижність, а також отримають грошову винагороду по 57-ій статті Закону «Про освіту».
Зокрема Сергій Юрійович, підкреслив наступні важливі пункти щодо фінансування освітньої галузі: «Усім школам до кінця року є індексація та надбавка у максимально можливому розмірі – 20 %, починаючи з жовтня. Школи, які йшли впродовж року за власний рахунок, повертаємо втрачене. Також, у грудні усі школи отримують грошову винагороду по 57-ій статті. Але грошова винагорода буде усім різною і залежатиме від обсягу видатків на заклад у 2015 році. Беремо до уваги не факт на кожну школу, а те, що мало бути за формулою на одного учня. Тобто більшу надбавку отримають школи, які недофінансовуються».
Також мова йшла про внесені зміни до районного бюджету 2015 року на останній сесії Здолбунівської районної ради 21 жовтня, тому що багато пунктів стосувалось фінансування саме Здолбунівської галузі освіти. А саме про будівництво котелень, заміну тепломереж, встановлення лічильників регулювання та обліку тепла, ремонт дахів та реконструкцію фасадів, заміну вікон на енергозберігаючі – ті роботи, які були проведені або знаходяться на стадії завершення у навчальних закладах району.
Обговорили також і перспективи: підтримку обдарованої молоді, створення належних умов та активнішого залучення молоді до заняття спортом, тощо.
Нагадаємо, що першим етапом на шляху розвитку освіти Здолбунівщини було проведення 1 серпня поточного року стратегічної сесії освітян району під назвою «Дорожня карта для Здолбунівської освіти», підкреслюючи пошук шляхів вирішення проблем освіти. Її ініціатором та організатором стала начальник відділу освіти Здолбунівської РДА Лілія Карпенко. Віжки управління стратегічної сесії 28 жовтня 2015 року теж належали п.Лілії:
«Отримавши позитив, директори шкіл приступили до проведення стратегічної сесії, завданням якої було проведення аналізу стану освіти Здолбунівщини з точки зору управлінської діяльності, виявлення її сильних та слабких сторін; визначення пріоритетних напрямків розвитку. Об’єднавшись у три робочі групи, учасники сесії обговорили та представили своє бачення освіти району через 5 років. Варто зазначити, що в сучасних реаліях, в очікуванні реформ зверху, певної правової та нормативної невизначеності прогнозувати майбутнє освіти одного окремого району виявилось доволі нелегко. А тому групам було запропоновано проаналізувати ідеї інших груп, виключити зі списку те, що потребує значних затрат: фінансових, людських, часових; те, на що не можна швидко вплинути; те, що не є першочерговим або не матиме значного ефекту тощо. Таким чином, було визначено пріоритетними два напрямки: удосконалення системи адміністрування навчальних закладів та їх автономії.
Звичайно, вирішити усі завдання за короткий час неможливо, тому для подальшої роботи планується сформувати робочі групи за кожним з напрямків, які обґрунтують їх важливість, визначать мету та завдання, проаналізують наявні умови та можливі загрози для їх реалізації , спрогнозують очікувані результати, розроблять план втілення їх у життя.
Попереду ще багато роботи. Змінювати щось в усталеній роками системі, як виявилось, дуже нелегко. Реформи, нехай і невеличкі, в межах однієї галузі одного району, потребують і часу, і зусиль, і знань, і мотивації. Але ще один маленький крок зроблено. Зрештою, дорога до мети складається з маленьких кроків, головне, визначитись – куди йдеш»
Коментує заступник голови Здолбунівської РДА Микола Орлов:
Розумію і погоджуюсь, що зміни потрібні, підходи мають бути іншими, але часті коливання курсу в освіті на законодавчому рівні вибивають основу цих змін. Водночас є речі, які точно на місцевому рівні можна впроваджувати. При будь-яких нормативних документах реально вибудувати систему громадсько активної школи, забезпечити тісний контакт з батьками, створити районний благодійний фонд на підтримку освіти, стимулювання обдарованих учнів. Незалежно від будь-якої редакції ЗУ «Про освіту» по силам вибудовувати конкурентні підходи у кадровій політиці в школі, забезпечувати інноваційність реальну, а не реферативну у навчальному процесі. Мене ніхто не переконає в іншому, адже чомусь одні школи можуть боротися за першу сотню загальноукраїнського рейтингу, а інші замикати п’яту тисячу. Одні школи виграють спортивне обладнання, майданчики, відкривають спільні українсько-польські програми навчання, а інші до цих пір не знають що таке проектний менеджмент.
Зустрічі такі мають бути результативними, важливий не сам факт, а наслідки. Краще викласти напрацьовані ідеї у 2-3 конкретні пропозиції і вже їх реалізовувати, наприклад “Сучасний спортзал” чи “Обдарований учень” з датами, цифрами і відповідальними конкретними людьми і паралельно шліфувати Стратегію. Сподіваюсь нашим освітянам це по силі. Бачу значно активнішу роль у цьому процесі методистів методкабінету, треба залучати активних батьків та вчителів, які готові бачити не лише свою дитину і свою школу в об’єктиві змін, а й цілу систему.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.