Дуже тепло у школах – але якою ціною?

У період похолодання на всій території України особливе занепокоєння викликає дотримання температурного режиму у навчальних закладах. Відповідно до вимог санітарного законодавства України температура повітря в класах і кабінетах має становити 17-20 град. C, в майстернях по обробці металу і дерева 16-18 град. C, в спортивному залі 15-17 C, в роздягальнях при спортивному залі 19-23 град. C, в актовому залі 17-20 C, в бібліотеці 16-18 град. C, в медичних кабінетах 21-23 град. C, в рекреаціях 16-18 град. С; в умивальних 20-23 град. C; у вестибюлі, гардеробі 16-19 град. C; в туалетах 17-21 град. C. У позаурочний час в приміщенні повинна підтримуватись температура не нижче 15 град. C. Заняття  призупиняються  в умовах низьких температур (–20 С і нижче – для 1-4 класів та –24 С і нижче – 5-12 класів) у співвідношенні із сильним вітром (швидкість руху повітря понад 5 м/сек) і підвищеною вологістю повітря  (вище 80 %).

Відповідальність за виконання санітарних правил і норм покладається на засновника (власника) та керівника  навчального закладу. Щоденний контроль здійснює керівник та медичний персонал  навчального закладу, а також відповідальна особа, призначена наказом керівника закладу. Але це робити ніхто не забороняє і нам з вами батьки.

Тому наша редакція звернулася в соцмережах до людей з проханням дати відповідь на питання: Як ви оцінюєте теплозабезпечення здолбунівських шкіл?

В опитуванні взяло участь 77 чоловік. З них, 27% (21чол.) вказало, що в школах тепло, будівля утеплена, дирекція дбає про енергозбереження; 23,4%(18чол.) – вважає, що адміністрація хоче змінити все на краще, але їй не дають грошей; 18,2%(14чол.) – думає, що в їх школах всім все однаково: як опалюється, що робиться в класах, діти постійно хворіють; 16,9% (13чол.) – сказало, що в їх школі тепленько, але відчутні протяги, старі вікна, радіатори; і тільки 9,1%(7чол.) вважає що в школі прохолодно, свище вітер через вікна, двері, за енергію платиться багато грошей і адміністрація не  дбає за енергозбереження.

Результати опитування показали, що більшість вважає температурний режим у Здолбунівських школах достатнім – це є позитивом, тобто результат «тепле приміщення для навчання дітей» є. Тепер залишилось взнати яку ціну ми платимо за це, чи «ефективне» теплозабезпечення у нашому місті і в районі?

Для цього, ми звернулись до фахівців Екоклубу, а саме Іллі Єременко, який із задоволенням поділився з нами результатами своїх досліджень, які проводить у всій Рівненській області. Отже цифри надані НГО «Екоклуб», які надалі і аналізуються. При цьому не враховувалась середня температура по школі, час роботи котельні, вони за умовчування мали б бути відповідно до норм. А якщо це не так, то нехай совість адміністрації шкіл за те буде відповідальною.

В Здолбунівському районі функціонує 37 школи, в т.ч. 7 шкіл у м.Здолбунів. Різні школи використовують різний вид палива для опалення своїх приміщень. В місті 5 шкіл (1,3,4,6 і 7) використовують централізоване теплопостачання (теплова енергія) і тільки 2 гімназія і 5 школа – власне газове опалення.

                                                                          Таблиця 1.

Витрати на опалення в школах м.Здолбунів та деяких сільських шкіл

*Т.е. – теплова енергія

Які висновки можна зробити, дивлячись на цю таблицю?

По-перше, в школах м.Здолбунів питомі витрати на опалення 1 м2 коливаються від 51,239 грн. до 131,404 грн. Найменш енергозаощадливою виявляється 4 школа. Чим більше втрат тепла, тим більші питомі витрати на опалення.

По-друге, теплова енергія – є найдорожчим видом палива для опалення приміщень шкіл, найдешевшим є власне газове опалення. І тут потрібно користатися прикладом Здолбунівської гімназії і переходити на власне тепло забезпечення, і це  неможливо без фінансової підтримки Районної адміністрації. За рахунок економії реалізація такого проекту окупиться швидкими темпами.

По-третє, цікавим є приклад використання у школі Будеража для опалення тріскою, як видно з таблиці питомі витрати на опалення 1 м2 зменшуються до 25,826грн.

Запрошуємо до дискусії. Свої думки можна подати в групі Вконтакті Здолбунів сіті, на сайті газети, а також в офісі редакції. Що ж виходить? От дві однакових за площею школи, наприклад ЗОШ№7 витрачає на опалення своїх 2 тис.метрів площі 247 тис.грн, а гімназія 148 тис.грн,  Спасівька школа 111 тис.грн, Будераж 54 тис.грн. Одну і ту ж площу школи вдається гріти в п’ять раз дешевше, а можна «нагріти» в п’ять раз дорожче. Це вигідна енергоощадлива політика району? Цікаво також порівняти ці дані з показниками інших районів Рівненської області, щоб уявити місце Здолбунівщини, її ставлення до енергозбереження та споживання на мапі області.

 Марія Орлова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети