Державні установи у Польщі і як до них потрапити – розповідь варшавянки із здолбунівським корінням

Продовжуємо серію публікацій від Ірини, яка вже 15 років проживає у Варшаві, уродженка Здолбунова. У попередніх публікаціях:  Про науку в Польщі, На дві домівки, Праця у Польщі Стилістика і деякі польські вислови залишені незмінними.

dosvid_polskaМиколо, на Твоє прохання пишу декілька слів про працю державних установ і можливості за їх допомогою простим людям розв’язати свої проблеми та віднайти відповіді на питання. Мерія, соцзабез ( ZUS- Zakład Ubezpieczeń Społecznych), податкова та інші державні установи відкриті для простих громадян від понеділка до п’ятниці у різні години спеціально для того, щоб люди, які працюють з 8 до 16 години, могли вирішити всі свої питання та справи, не звільняючись в годинах праці. У середу практично всі установи для петентів (відвідувачів) зачинено.

Усі державні установи працюють ДЛЯ ПЕТЕНТА, тобто ДЛЯ НАРОДУ ( так я називаю простих людей). Я ніколи за 15 років не почула: почекайте за дверима – у нас обідня перерва… В якомусь звітньому році  я допустила помилку в річному податковому звіті, до мене зателефонувала Пані з податкової та запитала, коли мені зручно під’їхати в податкову, щоб поправити помилку. Мало того, вона допомогала мені зробити перерахунок та вказала на помилку. Я була в шоці, адже вона могла написати до мене лист, вислати поштою, я повинна була протягом 5 робочих днів принести коректу документу та особисто її скласти в канцелярії Податкової. Скажете: я трапила на Людину? Так, на Людину – це одне, але коли бачиш на кожному віконечку наклейку URZĄD PRZYJAZNY DLA CIEBIE  ( переклад- ДЕРЖУСТАНОВА ДРУЖНА ДЛЯ ТЕБЕ ), а у віконечку в основному висококваліфіковані  усміхнені урядовці, які завжди готові надати відповідь на всі питання або підказати, куди потрібно звернутися. Звичайно, бувають і тут казуси, але це рідкість. Багато питань можна вирішити за допомогою електронного урядування. Навіть річну податкову декларацію можна вислати в електронній формі. Скласти внески, прослідкувати, на якому етапі реалізації знаходиться твоє питання чи вироблення пашпорту, прав водія та інших документів, – можна  все це зробити, отримавши спеціальний код і логуючись на сторінці відповідної держустанови. Держустанова – для людини і працюють в ній люди. Це одне. Друге – чи всі держустанови правильно функціонують і чи потрібні вони…

 Соцзабез ( ZUS- Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – МЕГАскладна тематика. Особливо для нас, реально працюючих, коли практично 60% ЗП йде на податки: ZUS, пенсійний, фонд здоров’я, лікарняні і т.д. Що ми тут з цього маємо? УВАГА, платного лікаря, платного стоматолога, і навіть, якщо в праці буде випадок ( наприклад підвихнеш ногу чи руку), то  польський соцзабез напише в заключенні, що нічого страшного не сталось,  а потім кажуть чотири місяці ходити на комісії, приносити паперки від лікарів і будуть робити все, щоб не заплатити ні копійки. Це практика. Ми з чоловіком працюємо разом, обоє платимо податки з ЗП, які складаються ZUS з 4 частин: пенсійне, випадкове, лікарняне та група. Пенсійний 19,52% від основної ЗП, групове – 13%, лікарняне – 2,45% i випадкове від 0,97% до 3,86% .

 polska vitamПРАКТИЧНО ДЕРЖАВА ПОВИННА НАДАТИ БЕЗКОШТОВНУ МЕДИЧНУ ОПІКУ, але додатково щомісяця я плачу 160 злотих за родинний пакет приватної медичної служби від ALLIANZ. Тому маємо доступ до кожного лікаря 24 годин на добу. У всіх приватних клініках Польщі. Для прикладу, якби, не дай Боже, я пішла до лікаря по направлення на УЗІ сьогодні, найближчий термін мені вказали б на …осінь. Така правда про МЕДИЦИНУ безкоштовну ( на яку йде  половина ЗП). Питання: а чи не потрібна нам реформа, яка ясно дасть можливість вибору: попрощатись з “БЕЗКОШТОВНОЮ МЕДИЦИНОЮ та ДЕРЖАВНОЮ ПЕНСІЄЮ” і самому вирішувати, чи відкладати на свою майбутню ПЕНСІЮ зараз чи інвестувати в дітей. Демографічна ситуація складна, та мало хто наважується на другу дитину, не говорячи про третю. УВАГА: за народження дитини держава дає нагороду величиною 1000 злотих. А присутність під час пологів твого особистого ведучого лікаря та особистої положної ( акушерки) коштує в державній клініці від 3 до 5 тисяч злотих. Це я називаю ПРОГРАМОЮ «РОДИТИ по-ЛЮДСЬКИ». :-)  За гроші – любе-голубе. Сам ординатор відділення  буде стояти з годинником біля тебе і тримати за ручку :-) Ні, звичайно, з вулиці теж можна прийти і родити по-людськи, не можна глобалізувати АЛЕ всі ми люди, а грошей багато ніколи не буває. Незалежно від географії…

Немає проблем ( ну не так складно, якщо є така потреба) потрапити на прийом до Пані Гронкевич-Вальц – Президента Варшави. Та й  до керівника будь-якої державоної установи ( без заповіді – одразу, якщо та людина присутня на місці, а ніхто інший в держустанові не може вирішити твого питання).

А взагалі – поляки спокійніші і погідніші від нас, українців, але виникає це тільки з одного: якщо Тебе все життя називатимуть СОБАКОЮ – можеш НЕ СУМНІВАТИСЬ – ТИ ОБОВ’ЯЗКОВО ЗАГАВКАЄШ :-(

 

Завжди Українка в душі і серці – Ірина



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети