Депутат обласної ради вирішив «перекроїти» район по-своєму

децентралізація-варіант-андріюк

Багато наших грошей витрачає держава, щоб за них нас же переконати. Що об’єднання громад потрібне, що воно добровільне, що завтра буде краще ніж сьогодні. І без цієї децентралізації, укрупнення громад, надання широких повноважень саме громадам аж ніяк. Це правда, децентралізація потрібна. Справжня…

Працюють цілі недешеві офіси Реформ, за спонсорські міжнародні гроші, видаються кольорові посібники з порядком проведення реформи децентралізації, але не покидає відчуття, що будує держава будинок без фундаменту, планує скільки кімнат (громад) буде в новій оселі в якій і стін то не видно.

З 5 вересня стартують вибори, які мали би вже проходити на об’єднаних територіях. Де вони нові об’єднані території? Їх немає, а чому. Тому що, навіть для того, щоб зробити ремонт у сільському клубі потрібна проектно-кошторисна документація у якій чітко буде зазначено як стане після ремонту і у скільки це обійдеться платникам податків. А країну можна ремонтувати і без плану, без розрахунків, без чіткого бачення кінцевого результату.терреформа_1

От що має бути кінцевим результатом об’єднання громад? Менше людей в управлінні проте які якісніше працюють, менша кількість довідок, які тепер можна отримати у центрах об’єднаних громад, а не райцентрі, якісні послуги Пенсійного фонду, соцзабезу, держказначейства, ЦНАПУ які тепер будуть надаватися там же у селі чи місті яке є центром куща (ОТГ). Так пишуть методичні матеріали, побудовані на..ні не на Законах, бо їх ще немає крім одного, а на …уяві про те що так має бути. Почитайте Посібник з формування об’єднаних громад.http://zdolbunivcity.net/wp-content/uploads/2015/05/%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B7%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F-1.pdf

Такий собі ескіз замість Генплану. Тільки от Міністерства і відомства не в курсі, що вони теж реформуватимуться разом із громадами. Ні у Пенсійному не в курсі як вони будуть і де сидіти в селі і нараховувати пенсію, ні в управлінні праці і соцзахисту ніяких вказівок від пана Розенка не надходило. Тут районне управління з ранку до ночі і у вихідні дні не може толком впоратися із придуманою урядовцями «спрощеною субсидією», то можна лише уявити які «спрощено» буде надання послуг соцзабезу в нових центрах громад. Так все таки, як КОНКРЕТНО виглядає модель нової об’єднаної громади і які кроки УРЯД робить для того? Щоб всі ПРИЧЕТНІ до цієї моделі міністерства та відомства знали і РОБИЛИ необхідні зміни у свої положення, регламенти і готували законодавчі ініціативи по цим змінам. А так приїздить начальник Держказначейства і на пряме запитання як то воно буде після об’єднання працюватися казначеям в селах? А у відповідь лекція про захищені лінії зв’язку, швидкісний Інтернет і т.д. То що в селах децентралізація має йти, в райрадах і адміністраціях має йти, а в міністерствах і казначействах подивляться поки з боку і потім подумають щоб нового придумати тим об’єднаним селянам? Чому за те, щоб об’їхати всі села і розтлумачити ідею децентралізації персональну відповідальність несе голова адміністрації, який по великому рахунку ні сном ні духом до місцевого самоврядування, а от за саботаж реформи жоден міністр чи казначей навіть не хвилюються що будуть покарані. Їздять продають (пропонують, рекламують, агітують потрібне підкреслити) свої флешки по 30 баксів для казначейства, податкова свої програмки на користь приватних розробників заганяє (пропонують, рекламують, агітують потрібне підкреслити)по 700-1300 грн за програмку.  Яка там децентралізація.

Але уявімо, що завтра, у пориві віри в краще майбутнє, в погоні за коштами фонду регіонального розвитку, декілька громад пройдуть весь шлях і об’єднаються.

Вибори 25 жовтня. Голову сільської ради оберуть одного на всі села, а старост як будуть обирати? На підставі Методички, Закону про вибори, не зміненої Конституції? 26 жовтня прокинеться нова об’єднана громада і піде в нову велику і простору сільську раду паспорт громадянина України отримати чи субсидію оформити чи будівельний паспорт зробити. А людині скажуть їдь до райцентру, бо  НЕ може два устрої , системи у державі одночасно існувати. Діючий Пенсійний фонд і міні пенсійний у селі, діючий «паспортний стіл» в районі і міні стіл у селі. І підуть люди до сільського голови питати про гроші які мали звалитися на голову від того що вони послухались і об’єдналися. На дорогу, на школу, на пожежну машину.

І скажем їм сільський голова – а наші бюджетні пропозиції не були враховані у бюджеті на цей рік, тому цей рік доживемо на тих грошах що район дасть, а далі видно буде. І зрозуміють люди все про що і так здогадуються!

Хто має проводити об’єднання за тим ескізом? Органи місцевого самоврядування, думку і побажання висловлюють самі мешканці. Для збору і обговорення пропозицій формуються районні та обласні робочі групи з децентралізації.

Сформована така і у Здолбунівському районі http://www.zdolbunivcity.net/robocha-hrupa-z-detsentralizatsiji-na-zdolbunivschyni-vidkryta-dlya-vsih-ohochyh/ Працювала вона працювала, об’їхала усі сільські громади. Пересварилися ті громади поміж себе. З двох питань: хто з ким об’єднуватися буде і де центр нової об’єднаної громади буде. Листи писали у кого з них потенціал більший, Президенту скаржилися, що то все не на часі, але все обговорювалося в рамках робочої групи для чого вона і була створена.

Остаточного єдиного рішення не прийняли тому на обласну робочу групу направили дві думки. Одна – про створення 11 замість 22 об’єднаних чи необ’єднаних громад – ця пропозиція відповідала лише одному критерію – була сформована добровільно самими учасниками процесу, і друга пропозиція – про 4 нових громади, яка була підкріплена розрахунками і бажаннями Здолбунова, Здовбиці, Мізоча, Ступно бути центрами таким громад. Найбільш слабкою у цій комбінації виглядала Ступнівська громада проте з непоганою перспективою в т.ч розроби торфу і саме головне, що при цьому не перевантажувалась селами міська громада, що дозволяло додатково мати кошти за рахунок дотації, що надходила би з державної скарбниці.

Саме ці фінансові розрахунки виявились вагомим аргументом при затверджені проекту 4 громад обласною робочою групою та обласною радою. http://zdolbun.gov.ua/index.php?name=News&op=article&sid=5650 Проте, як виявилось, і це ще не остаточний варіант.

Депутат обласної ради Олександр Андріюк вирішив проявити власну ініціативу. Тільки не на засіданні районної робочої групи, а у спосіб депутатського звернення і одразу на ім’я керівників області.лист Андріюка (1) лист Андріюка (2)

До нього звернулися, за його словами, представники сіл, селищ і міст району і просять зробити в районі ДВІ громади з центрами у Мізочі і Здолбунові. Не дочекавшись відповіді з розрахунками від фінансового управління, ні засідання районної робочої групи це питання одразу було винесене на розгляд обласної робочої групи і проголосоване! терреформа_2Як пише офіційний сайт Рівненської ОДА : При об’єднанні сіл на Рівненщині врахували пропозиції громад, хм, але нових пропозицій від районної робочої групи від Здолбунівщини НЕ було, була пропозиція від ОДНІЄЇ людини, нехай навіть і депутата обласної ради. Тому з ДОБРОВІЛЬНИМ об’єднанням ситуація така ж як із Генпланом чи то б пак детальним описом майбутніх структур та фінансів об’єднаних громад, підтверджених відповідними законами, постановами, розпорядженнями. НІЯКА.

Чи задовільняться такою постановкою питання жителі Ступно і двох Мощаниць, що вже були згідні об’єднуватись, Здовбиці і Уїздців які знайшли порозуміння та інших громад, за яких все вирішила одна людина? ВІДЕО РТБ.

Голова Здолбунівської РДА у сюжеті саме про це наголошує. Натомість депутат у цьому ж сюжеті акцентує, що мають бути міцні спроможні громади, декілька раз згадуючи економічні показники, економічні обгрунтування, напевне вкладаючи у ці слова арифметичні кількісні показники числа сіл що об’єднаються в одну громаду. Проте розрахунки, підготовлені у відповідь на депутатське звернення щодо двох громад свідчать про інше.фінансове обгрунтування обєднання (1) фінансове обгрунтування обєднання (2) фінансове обгрунтування обєднання (4) фінансове обгрунтування обєднання (3)

Якщо район об’єднати у дві громади, то ми НЕдоотримаємо 4 млн 139 тисяч гривень порівняно із варіантом у чотири громади.

Попереду сесія Рівненської обласної ради, яка має внести ці зміни до попереднього рішення по нашому району, але вже сьогодні можна сміливо розпускати районну робочу групу, якщо один із її членів здатний самостійно замість неї вирішувати долю району та малювати його нову карту заручившись підтримкою обласних колег та проігнорувавши районних.

Проте в районі ні в якому разі не забувають інші, добрі справи депутата і принагідно ЗС вітає п.Олександра із сьогоднішнім днем народження!

І справа як бачимо не лише в депутаті, який скористався своїм депутатським мандатом у той спосіб у який вважав це правильним, а в УСЬОМУ процесі, який поки що йде дуже складно. Багато хто схиляється до того, що процес у форматі “добровільного об’єднання” не відбудеться. То змініть його і будьте чесними перед людьми. Експерти прийняли рішення, порахували бюджети щоб було за що прожити громадам, намалювали карту, провели вибори. Живемо, дивимось хто як, виправляємо там де рветься, популяризуємо там де вдало пройшло.

Але децентралізація, укрупнення громад і передача максимальних повноважень і ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ потрібна і потрібна ВЖЕ! Тоді у багатьох політиків напередодні чергових виборів відпало би бажання займатися популізмом (айайай не закривайте школи, не скорочуйте лікарів, будуйте заводи, поремонтуйте ФАП, …..)щодо тих процесів за які САМІ нестимуть відповідальність, а не хтось. Самі громади визначали би що, чого і скільки у них буде, як вони це будуть утримувати, ремонтувати, кого запрошувати цим керувати. Поки що столиця не готова віддавати свої повноваження настільки швидко наскільки це було декларовано!Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети