День виборів: пам’ятка
Коли голосувати?
Виборчі дільниці будуть відкриті 31 березня з 8:00 до 20:00 (без перерви). Після 20:00 на дільницю більше нікого не пускатимуть, але виборці, які будуть всередині, зможуть проголосувати.
На закордонних виборчих дільницях голосування проводиться в ті ж години за місцевим часом країни, де розташована дільниця.
Якщо мене нема у списку виборців?
Дуже прикро, якщо ви до цього часу не з’ясували, чи є ви у списку. Якщо таке сталося, у день виборів у список вас ніхто вже не внесе.
Тож подбайте, щоб у другому турі це не повторилося. Перевірити наявність свого прізвища у списку виборців можна всього за 3 хвилини на сайті Державного реєстру виборців (детальна інструкція – тут). Але зробити це треба не пізніше, ніж за 5 днів до голосування. Якщо до дня виборів залишилось від 5 до 2 днів, внести себе у список можна через суд – це також не складна процедура.
Що мати з собою?
Потрібен документ, який засвідчує особу. На звичайній виборчій дільниці це:
- паспорт громадянина України;
- тимчасове посвідчення громадянина України (для тих осіб, які нещодавно отримали громадянство);
- військовий квиток (лише для військових строкової служби).
Що робити, якщо в моєму прізвищі помилка?
Якщо у ваших даних допущена помилка, підійдіть до голови, заступника голови або секретаря дільничної виборчої комісії. В день голосування вони мають право виправляти неточності та технічні описки, якщо зрозуміло, що ви – саме той виборець, який включений у список. Зокрема, допускають такі виправлення: неправильне написання прізвища, власних імен, по батькові, дати народження, номера будинку, квартири місця проживання.
-
Як заповнювати бюлетень?
Голосувати можна лише у спеціально обладнаній кабінці. Передавати комусь іншому свій бюлетень забронено. В кабінці може перебувати лише одна особа (за винятком людей, які потребують допомоги за станом здоров’я). Виносити бюлетень за межі дільниці також забронено.
Зліва від прізвища кандидата, якого ви обрали, потрібно поставити галочку, плюс або інший знак, який засвідчує ваше волевиявлення. Голосувати можна лише за одного кандидата.
Заборонено залишати на бюлетені позначки, за якими можна визначити вашу особу (такий документ визнають недійсним).
-
Що робити, якщо зіпсував бюлетень?
Зверніться до комісії. За вашою письмовою заявою вам повинні видати інший бюлетень, попередньо склавши відповідний акт. Інший виборчий бюлетень видається тільки в обмін на зіпсований і лише один раз.
Зіпсований бюлетень негайно погашається як невикористаний, член комісії повинен скласти акт про це. Під час підрахунку голосів цей бюлетень не враховується. Його разом з контрольним талоном кладуть у пакет з невикористаними бюлетенями.
А якщо за мене вже проголосували?
В такому випадку отримати бюлетень вже неможливо. Член комісії незаконно видав бюлетень іншій особі, і це грубе порушення! Ваші дії в цій ситуації:
- звернутися до спостерігача з вимогою скласти акт про порушення;
- самостійно або за допомогою спостерігача звернутися до дільничної, окружної виборчої комісії або до суду зі скаргою на дії члена комісії;
- звернутися із заявою про злочин в поліцію, яка чергує біля дільниці.
Джерело:https://24tv.ua/ukrayina_tag1119
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.