День Героїв у Спасові
У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як Свято Героїв. Воно було покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь. Саме травень обрано для вшанування Героїв, тому що в травні віддали своє життя у визвольній боротьбі кращі сини України ХХ століття.
21 травня 2015 року біля пам’ятного знаку борцям за вільну Україну Спасівська публічно-шкільна бібліотека, учителі Спасівської загальноосвітньої школи, за участі учнів 6-7 класів провели краєзнавчу годину «За волю України».
Бібліотекар Галина Кушнірук розповіла учням, що День Героїв або Свято Героїв встановлене на честь українських вояків – борців за волю України, передусім, лицарів Київської Русі, козаків Гетьманщини, опришків, українських січових стрільців, вояків армії Української Народної Республіки, Української повстанської армії та діячів Організації українських націоналістів, членів визвольного руху шестидесятників, усіх, хто протягом тисячоліть віддавав своє життя за рідний край, за Україну.
Учитель історії Спасівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Мар’яна Мосійчук навела факти про відважних борців, які загинули у травні: засновника та провідника Організації українських націоналістів, полковника Євгена Коновальця, ідеолога державної самостійності України Миколи Міхновського, керівника української національно-визвольної боротьби 1917-1921 рр. Симона Петлюри; про десятиліття національного спротиву ОУН-УПА, часи відродження української державності.
Олена Крещук – класний керівник 6 кл. Спасівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. ознайомила з цікавими пошуковими матеріалами зібраними (у 1999 -2003 роках) членами «Молодої просвіти » (керівником якої вона була).
Зокрема про п’ятьох братів з родини Овсіюків:
перший – Прохор – псаломщик Хрестовоздвиженської церкви с. Спасів. Був виселений у 1947 році на Урал. У 70-х роках повернувся на Україну;
другий – Микола – загинув на Гурбах на третій день Великодня 1944 року ;
третій – Олександр – був сільським головою (вересень 1939 р. – 22 червня 1941р.) При будівництві хати виклав на даху з терніту тризуб. За це його арештували й засудили на 10 років. (Помер у таборі Свердловської області, 1942 р.);
четвертий – Степан – був делегатом від Мізоцького повіту на з’їзді Конгресу Українських Націоналістів, який відбувся у Львові . (Засуджений до розстрілу і страчений у 1940 р. у м. Луцьку);
п’ятий – Прокоп (Крук) – сотенний Західної УПА. Загинув у селі Спасів (1946р.)
Олена Крещук наголосила на тому, що історії змінити не можна і ми повинні шанувати пам’ять усіх людей, які віддали своє життя за незалежність нашої України незалежно від того, під якими прапорами вони воювали.
Покладанням живих квітів та хвилиною мовчання було віддано шану відважним синам українського народу, які загинули за незалежність нашої держави.
Вони були звичайними людьми. І в останню мить віддали і віддають нам найдорожче – своє життя. Вічна і світла пам’ять патріотам, які загинули в боротьбі за нашу свободу. Аби ми жили… Герої не вмирають!
Галина Кушнірук, Спасівська публічно-шкільна бібліотека
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.