Cільські ради ознайомили із планами розвитку. Попереду стратегія району.

27 лютого. Заключне засідання. Присутні: голова та заст.голови райради, заст.голови РДА п.О.Федорук , депутати райради С.Кондрачук та О.Бухало, сільські голови. Звіт про попередні засідання тут і ось тут.

Стратегію розвитку Старої Мощаниці представляла Панасюк Світлана Петрівна. Світлих, перспективних моментів було небагато. В основному акцент на проблемах і поточній діяльності. Серед них є і такі, які не під силу селу. Наприклад, до райцентру від села усього 30 км, а у сніжну зиму – це блокування села, і неможливість людям добратись до роботи в місто.  В цю пору року  можна лише або пішки, або на підводі. В с.Підгайне немає водопроводу і газу, а живе 70 чоловік. На території сільської ради 120 дворів-пусток. За словами голови, мешканці песимістично дивляться на майбутнє і розраховують лише на себе. Села не мають сучасних генеральних планів, не розмежована державна і комунальна власність. В стратегічному плані наведені заходи, які розраховані на районний і державний бюджет. Одним світлим спалахом пролунала згадка про культурно-мистецькі заходи, які проводяться в селах. Сам документ традиційно був схожий на план, а не на Стратегію та ще й сталого розвитку.

Ступно. Достатньо «живим» виявився виступ ступнівського голови. Сам документ вперше був представлений на публічний розгляд, тож інтерес до почутого був. В складі на току вже є збудований міні-консервний завод під овочеву продукцію, який все обіцяють інвестори запустити. Хмілесушку збираються взяти в оренду під виробництво гранул з торфу. Взагалі слід відмітити, що голова у виступі одразу почав брати бика за рога, тобто і почав, і закінчив перспективними інвестиційними проектами. Іншими словами, говорив  не про  те, що треба залатати у Ступно, а де взяти на це кошти. Може, і не до кінця підтверджені факти, і багато намірів, але після Дермань-1-ї сільської ради це другий виступ, в якому я почув ПОШУК виходу, спираючись на ВЛАСНІ сили. Взагалі розробку торфу Василь Костянтинович вважає однією з перспектив Ступно. Перепало на горіхи нашим законодавцям і райдержадміністрації. Так, ставок ступнівський вже не перший раз хочуть брати в оренду. Але сільський голова зазначив в угоді умови, які би не обмежували місцевих жителів у користуванні ставком, тому орендарі пішли обхідним шляхом. Звернулись до РДА і тепер укладатимуть договір без участі сільської ради. На що сільський голова зауважив:

 – А для чого тоді сільська влада, з якою не рахуються при використанні її ресурсів?

Присутній на зустрічі заст.голови РДА О.Федорук нічого на це не відповів. Дивувався голова і такому законодавству, згідно з яким на території сільської ради є 600 га лісу, а з його вирубки і продажу бюджет села нічого не отримує. Серед питань, у вирішенні яких він розраховує на районну та обласну владу, це налагодження сполучення Ступно – Ст.Мощаниця, Ступно-Дубно і відновлення ранішнього рейсу із села. В маршрутці їде по 20-40 чоловік, бракує рейсу на 9-ту ранку. На листи до автоперевізників відповіді приходять, що в маршрутці їде по 6-8 чоловік. Сміх та й годі. Хай би зранку сіли та й проїхалися би висячи на одній руці і стоячи на одній нозі. Почитати стратегію, яка тільки що з’явилась, змоги не було, презентації не побачили, а от за віру у власні сили і сміливість виступу – наш вам респект.

Уїздці. Сільський голова почав свій виступ із тих слів, які нарешті прояснили мені, чому ж я досі не побачив жодної справжньої СТРАТЕГІЇ. Дослівно: стратегія сталого розвитку – це гарні нові слова, якими називають тепер план соціально-економічного розвитку. Ось так. Хто ж так консультував вас, шановні голови, коли Стратегія, виявляється, – це перейменований план?? Консультативно-методична рада району, області, чи самі додумались? Над документом, за словами голови, працював 21 чоловік. Далі я відлучився, тому розвитку подій не бачив.

Будераж. Приклад вселенського песимізму з вуст здорового, міцного сільського голови. Тільки тези:

–          Вулики всі пропали, бо кроплять зернові хімікатами. Перевірка була, але все в межах норми.

–          Є став, але скарг на орендарів багато. Ми нічого не вирішуємо. Все вирішує РДА.

–          Плануй чи не плануй, а, як дасть Бог, знайдуться спонсори(!!!), то все і буде.

–          Село Святе незабаром зникне з карти України, там живе всього 6 чоловік.

–          Село Зелений Дуб користується всіма благами від Андрушівської сільської ради Тернопільської області

–          Живуть одні пенсіонери, маршрутки до нас їздити не хочуть.

З такими планами залишилось обмотуватись у білі простирадла і повзти самі знаєте куди. На мої коментарі відгукнувся вже згаданий заступник голови РДА по гуманітарним питанням Олександр Федорук:

 – Ви, пане Орлов (повільно, підбираючи слова), перш ніж оце давати поради і писати на сайті все це, спробували би влізти в шкуру цих сільських голів і попрацювати чи в селі, чи в місті над тими проблемами, про які ви пишете.

За логікою п.Федорука, міністр Н.Королевська перед призначенням на цю посаду забула попрацювати в районному соцзабезі; футбольний кореспондент, перш ніж знімати відеорепортаж, мав би бути футболістом, а журналісти, які пишуть про корупцію, спочатку, аж страшно подумати, мали би або давати, або брати хабарі?

Урвенна. Впевнений виступ, знання проблем і є варіанти їх вирішення. Прогресивні варіанти по самоорганізації населення. Стратегія вийде тоді, коли буде читатись образ села чи сіл (їх в цій сільській раді чимало), а так, гарний перспективний план. Було б не півгодини, а 2 години для виступу, Лідія Михайлівна і їх би знайшла, чим зайняти. Проте не треба забувати, що презентація -це коротко і влучно!

Висновки. Частково їх підвів п. Яків Мельник і сказав багато слушних речей. Констатуємо переробку документів сільськими радами і в кращу сторону. Публічну презентацію, щоправда, у вузькому колі, вважаю прогресивною справою, яка спонукає виступаючих до неформального підходу у розробці таких планів. Жодної Стратегії, і розробленої, і проголошеної, я не побачив, проте прочитав достойні речі від голів Мізоча, Глинська, Урвенни, почув від Дермань-1, Ступно, Здовбиці. Можна погодитись, що початок покладено, але при розробці стратегії розвитку Здолбунівського району всі учасники і розробники вийдуть на інший якісний рівень.

Микола Орлов

П.С. Запрошуємо сільських голів,  у кого є презентаційні матеріали про свої громади і території надсилати їх нам для розміщення на наших ресурсах. Будемо поширювати їх, а при необхідності доопрацювання  – порадимо що і як краще зробити.

П.С. Районна рада зробила крок на зустріч: запросила автора цих рядків на ці презентації і почула мої прямі коментарі. Це, я думаю, піде на користь всім.

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети