Чи варто витрачати кошти міського бюджету для підтримки приватних будинків і бізнесу?

правильне використання ресурсів Питання, тези які спонукали до написання цього матеріалу-огляду:

  1. Здолбунівська міська рада планує 8 червня ухвалити програму підтримки ОСББ та управлінських компаній. Як на мене, то це пряме переведення бюджетних коштів із міського бюджету до приватного бізнесу через управлінські компанії та ними найняті ремонтні організації, що, до речі, можуть мати одних і тих же засновників. І крапка на створенні ОСББ, оскільки буде відсутня значна мотивація у підтримці їх створення.
  2. В проекті програми окрім цього закладена певна нерівність щодо інших власників житла, наприклад приватних власників одноповерхових будинків. Чому вони не можуть претендувати на підтримку зі сторони міського бюджету на ремонт своїх осель чи благоустрою навколо будинку. Гроші ж то спільні-міські. Чим одні приватні будинки, нехай і багатоповерхові відрізняються від інших приватних будинків. Детальніше у моїй публікації річної давнини.
  3. Якщо міська влада хоче підтримати бізнес, то вона має це робити для всього бізнесу на однакових умовах, наприклад через право на відшкодування всім ФОПам частини ЄСВ :)) або для іноваційних проектів, які залучать новий бізнес в місто і це призведе до росту доходів міського бюджету.
  4. Хто взагалі буде управляти будинками якісно чи то в ОСББ чи в управлінських компаніях, якщо в Україні ніхто і нікого не навчив бути управителями. І не вчить досі.

Микола Орлов, депутат Здолбунівської міської ради

Відгуки і коментарі до цього матеріалу дозволять депутатам врахувати їх при голосуванні за дану програму 8 червня на сесії.  програма підтримки ОСББ

Огляд матеріалів (витяги, тези, інколи позиції кардинально різні): Хто буде управляти будинками? І хочемо ми, чи ні, а через певний час нам принесуть договір на управління. Безоплатно управляти вашим будинком ніхто не буде. Тому з’явиться ще одна стаття витрат –http://novagazeta.kr.ua/index.php/podii/ekonomika/711-iz-khvoroi-holovy-na-khvoru

І витрати можуть бути невиправданими. Існує цілком реальна небезпека, якщо управитель виявиться недобропорядним.

– Немає у нас розвинутого ринку послуг – як з утримання будинків, так і з управління ними. Він тільки зароджується. На ньому поки що є тільки ЖЕКи зі своїми кишеньковими структурами, ЖБК та існуючі ОСББ. Вони і диктуватимуть поки що свої умови.

Активіст упевнений, що одним з мінусів Закону, окрім перекладання фінансування капітального ремонту на плечі мешканців, є відсутність підготовки до його реалізації. Інститут завбудинків фактично зруйнували, а про навчання майбутніх управителів мовчать. Їх же треба підготувати до роботи! Якщо держава хоче позбутися цього тягаря, вона мусить щось робити для цього, аби не стало ще гірше, ніж було. Крім цього, фінансове становище людей погіршилося. Тож виходить, що держава не планомірно передає цю ношу, а різко скидає її на плечі людей. Та чи витримають ці плечі?

Що слід було б зробити до прийняття Закону. По-перше, створити інститут управителів, навчити людей цій справі за рахунок держави, вважає пан Фоменко. По-друге, розвинути ринок послуг з утримання будинків через інформаційні кампанії і залучення будівельних компаній, можливо, встановити для них певні преференції. Інформацію про нові правила слід максимально донести не лише до людей, а й до приватних підприємств, які б у нинішній непростий час могли переналаштуватися під обслуговування житла. Проводити тендери, і не просто поданням оголошення у віснику закупівель, а інформувати ще ширше. Відтак, з’являться конкуренція і ринкові відносини, а не «закритий клуб кишенькових прокладок» як зараз.

Було б доцільно розробляти на державному рівні інвестиційні проекти з модернізації житлового фонду, впровадження технологій відновлювальних джерел енергії.

Також необхідно виготовити, впорядкувати, оформити і повністю викласти техдокументацію по кожному багатоквартирному будинку у відкритому доступі. Адже вона є основою для розрахунку тарифів з утримання будинків. Наразі ЖЕКи для цього користуються довідником, який у народі називають «стеля». Наприклад, як можна порахувати кошторис з поточного ремонту внутрішньобудинкових мереж, якщо в деяких ЖЕКах навіть немає їх схем.

Давати гроші ОСББ чи не давати?

гроші відлітаютьТакий підхід вважає незаконним Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм громадянської мережі Опора. «Влада давно повинні були списати багатоквартирні будинки, в яких є хоч одна приватизована квартира, з балансу», – говорить експерт. 90% житлового фонду міста – у приватній власності, тому витрачати міські кошти на його ремонт не можна.

http://nv.ua/ukr/publications/vlada-kijeva-vitrachajut-sotni-miljoniv-na-remont-budinkiv-zarobljajut-na-tsomu-firmi-odnodenki-za-jakimi-tjagnutsja-kriminalni-spravi-131400.html

Цим пояснює небажання багатьох киян створювати ОСББ Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень. Якщо в будинку велика кількість пенсіонерів або людей з низькими доходами, вони побоюються організації ОСББ, бо пов’язують це з додатковими витратами на утримання будинку. «Якщо утеплення будинку стоїть на рівні кількох місячних зарплат з кожної квартири, то люди дуже часто не можуть собі цього дозволити», – пояснює Жолудь.

Українці більш або менш справно протягом 25 років платили ЖЕКам, які повинні були ремонтувати будинки. Але ЖЕКи з завданням не справлялися – через корупцію та неефективність.

«З цієї точки зору справедливою є вимога, щоб перед передачею будинку на баланс ОСББ, ЖЕКи за допомогою місцевих органів влади провели капітальний ремонт, – каже Олена Нізалова, володар докторського ступеня з економіки від Мічиганського університету та науковий співробітник Університету Кента у Великобританії. – Особливо, якщо б це можна було провести за рахунок коштів, конфіскованих у корупціонерів. Але справедливим було б і залучення коштів домогосподарств на капітальний ремонт безпосередньо».

Перш за все органи місцевого самоврядування мають шукати компромісні варіанти і знаходити кошти для фінансування капітальних ремонтів багатоповерхівок. Ну і, звісно, держава має долучитися до цих процесів. Зокрема, у Верховній Раді зареєстрований законопроект № 3332, який передбачає проведення капітальних ремонтів зношеного житлового фонду на умовах співфінансування з державного та місцевих бюджетів. За задумом авторів законопроекту, лише після проведення капітального ремонту будинок може бути переданий в повне управління співвласників. У такому випадку значно простіше переконати мешканців створити ОСББ та прийняти на свій баланс будинок у належному стані.

Іноді місцеві чиновники прикриваються тим, що проведення за рахунок місцевого бюджету ремонту будинків, які належать приватним власникам і не належать до комунального майна, є нібито нецільовим використанням коштів. Однак відповідно до п. 3 статті 30 Закону «Про місцеве самоврядування» до повноважень виконавчих органів міських, сільських та селищних рад належить надання допомоги власникам квартир (будинків) у їх обслуговуванні та ремонті, сприяння створенню ОСББ. Крім того органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями з вирішення питань благоустрою населених пунктів, реставрації та використання пам’яток історії й культури, архітектури та містобудування. Саме керуючись цими повноваженнями, влада багатьох міст виділяє кошти з місцевого бюджету на ремонт багатоповерхівок, які при цьому перебувають у спільній приватній власності їх мешканців. Для цього приймаються місцеві програми співфінасування капітальних та поточних ремонтів будинків – вважає Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук, ProZak.info

  Офіційний документ, дуже важливий при розгляді наших питань:

МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ Департамент систем життєзабезпечення та житлової політики

ЛИСТ 29.07.2015 N 8/9-2218-15

Щодо фінансування робіт з капітального ремонту будинку

Департамент систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розглянув лист <…> щодо фінансування робіт з капітального ремонту будинку і повідомляє.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” співвласники зобов’язані забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.

Тож проведення капітального ремонту будинку та його фінансування є обов’язком співвласників багатоквартирного будинку (власників квартир та нежитлових приміщень у цьому будинку).

Статтею 12 цього Закону встановлено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають, зокрема, витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Зобов’язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень, державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

Отже, за рішенням зборів співвласників може бути визначений інший (не пропорційно часток співвласника) порядок розподілу витрат на проведення капітального ремонту. Зобов’язання із здійснення витрат, у т. ч. на проведення капітального ремонту будинку незалежно від того, чи перебуває будинок на балансі комунального підприємства, в обов’язковому порядку несуть наймачі (орендарі) квартир та/або приміщень державної чи комунальної власності.

При цьому окремо зазначаємо, що частиною сьомою статті 10 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду” передбачено, що колишні власники (їх правонаступники), які володіли багатоквартирними будинками до моменту приватизації, зобов’язані брати участь у фінансуванні їх ремонту та сприяти організації його проведення.

Враховуючи, що “колишніми власниками” у розумінні цього Закону є територіальні громади та держава, механізми виділення бюджетних коштів на проведення робіт з капітального ремонту будинків не скасовуються. Органи місцевого самоврядування і надалі можуть (і мають) приймати участь у фінансуванні капітального ремонту будинків згідно з прийнятими відповідними програмами. Прийняття місцевої програми щодо співфінансування органом місцевого самоврядування як “колишнім власником” робіт з капітального ремонту не потребує прийняття окремого рішення з цього питання загальними зборами співвласників будинку. При цьому розмір (сума) співфінансування та/або перелік робіт, які виконуватимуться за рахунок коштів такої програми, має визначатися з урахуванням рішення загальних зборів про проведення капітального ремонту.

Зазначаємо, що зобов’язання із здійснення витрат на управління будинком (у т. ч. на проведення капітального ремонту), які в порядку зазначених статей 7 і 12 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” несуть наймачі (орендарі) квартир та/або приміщень державної чи комунальної власності, виконуються окремо і незалежно від зобов’язання органу місцевого самоврядування як колишнього власника брати участь у фінансуванні капітального ремонту будинку (у т. ч. шляхом затвердження відповідних місцевих програм).

Щодо затвердження порядку списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності, згідно із Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” повідомляємо, що Мінрегіоном підготовлено відповідний проект акта Уряду, який найближчим часом буде направлений на погодження до заінтересованих центральних органів виконавчої влади та розміщений на сайті Міністерства для громадського обговорення.

Заступник директора Департаменту В. Токаренко

Додатково можна почитати великі матеріали: http://www.hvilya.com/news/zhitlova_reforma_iz_khvoroboju_na_populizm/2016-03-09-8317

http://www.osbb-inform.com.ua/2015/09/15/3/

http://www.zdolbunivcity.net/vyborchyj-byudzhet-2015/



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети