Чи дійсно держслужбовці отримають підвищення зарплати?
Заголовки ЗМІ рясніють чудовою новиною для держслужбовців – їхні зарплати піднімуться аж на 25%! Та відкривши будь-яку з таких статей, виявляється, що це підвищили оклад: “Із 1 грудня 2015 року підвищення посадових окладів на 25% відбувається по всій сітці державних службовців» – зазначила прес-служба Кабінету міністрів. «А яка різниця?» – скажете ви. Оклад держслужбовців не змінювався з 2008 року. Відповідно до Постанови КМУ №268 від 2006 року, оклад пересічного держслужбовця, який працює на посаді, припустимо, головного спеціаліста якогось відділу близько 7 років становить 607 грн. 1 лютого 2008 року була прийнята Постанова «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідно до якої відбулось підвищення на 45% посадових окладів. Тепер держслужбовець мав 880.15 грн. Із новим грудневим підвищенням на 25% оклад такого держслужбовця зросте на 220грн і становитиме 1100грн.
«Це ж добре!» – скажете ви. Та, чесно кажучи, нічого доброго у цьому немає, адже гроші на підвищення не беруться з повітря. Підвищення посадових окладів здійснюється за рахунок відміни індексації, зменшення доплат, надбавок. У нашого держслужбовця за 7 років служби назбиралось близько 1126 грн індексації.
У законі України “Про державну службу” вказано, що оплата праці держслужбовця здійснюється залежно від посади, яку він займає, рангу, який йому присвоюється, досвіду та стажу роботи.
Давайте разом порахуємо, яка була зарплата у нашого держслужбовця до грудня цього року:
1. Оклад – 880 грн 15 коп. Так як сума окладу не може становити менше мінімальної заробітної плати, тому зараз держслужбовець отримує оклад 1378грн (відповідно до ЗУ «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік»)
2. Індексація за 7 років – 1126грн.
3. Ранг – 55грн. Існує 7 категорій, у кожній з яких по три ранги. Головний спеціаліст відділу має 13 ранг.
4. За вислугу років – 215 грн. Відповідно до закону «Про державну службу» надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати ранг і залежно від стажу державної служби понад 5 років становить 15%
Тому, останні місяці до грудня держслужбовцю нараховувалось 2774 грн., від яких ще потрібно відняти 601 грн. податків і зборів (ПДФО – 391грн, ЄСВ – 169грн, військовий збір – 41грн). В результаті, службовець отримував “чистими” 2173 грн.
Тепер, відповідно до Постанови від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» індексація, грубо кажучи, «анульовується». Для проведення подальшої індексації розрахунок індексу споживчих цін буде здійснюватись з січня 2016 року. Запропоновані зміни обумовлюються тим фактом, що є великі обсяги сум індексації, які складаються внаслідок довготривалого не підвищення доходу, відбувається викривлення структури доходу працівника, коли сума індексації перевищує розмір мінімальної зарплати чи є різною залежно від початку нарахування індексації (різні періоди працевлаштування, підвищення заробітної плати).
З січня держслужбовцю буде нараховано зарплату без індексації у розмірі 1648 грн, і від цієї суми ще віднімуться податки і збори. Та, щоб він мав хоча б за що зимові свята «пережити», Постанова КМУ №1013 передбачила ніби то компенсацію індексації: «Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов’язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року».
А що далі? Чи компенсують всі ці доплати і премії суму втраченої індексації, якщо у Пояснювальній записці до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» вказано, що «…в умовах обмежених фінансових ресурсів немає можливості забезпечувати в повному обсязі виплату сум індексації, яка зростає великими обсягами».
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до постанови №1013 від 9.12.2015
А наступні місяці як виживати на таку зарплату? Чи не призведе це до того, що держслужбу покинуть кваліфіковані кадри? Тоді як будувати нову країну?
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.