Чи буде прозорим і законним бюджет Рівненщини-2015?
Рано-вранці 29 грудня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2015 рік». Проте, процес ухвалення бюджету відбувався поспіхом, під тиском уряду та президента, не прозоро, практично без обговорень і без наявності остаточного варіанту тексту бюджету у депутатів. Цей процес також супроводжувався спекулятивними заявами про необхідність ухвалення бюджету «сьогодні» і все (якщо не прийняти бюджет МВФ не виділить коштів, українська армія залишиться без фінансування).
Більше того, пропозиція перенести розгляд бюджету-2015 на вечір 29 грудня не набрала необхідної кількості голосів. Таку пропозицію підтримали 64 народних депутати (в основному «Самопоміч», ВО «Батьківщина», декілька депутатів з БПП та позафракційні). За цей час Кабмін міг внести всі правки від депутатів та видати їм кінцевий варіант бюджету.
Проте, подіяли «аргументи» прем’єра та президента і за ухвалення бюджету віддали свої голоси 233 народні депутати (БПП, «Народний фронт», «Самопоміч» та 5 позафракційних), якщо врахувати, що до парламентської більшості входить 302 депутати, то стає очевидним, що консенсусу в коаліції щодо прийняття бюджету не було. Якщо ще врахувати, що під час голосування за бюджет були зафіксовані випадки кнопкодавства, то стає зрозуміло, чому прем’єр та президент були зацікавлені у тому, щоб бюджет був прийнятий невідкладно. В контексті наближення Новорічних свят шансів фізично зібрати голоси для ухвалення бюджету було дуже мало. Відпочинок, літаки і таке інше. Тому саме через це бюджет приймався поспіхом.
Тепер відповідно до норм бюджетного кодексу після офіційного публікації закону про Державний бюджет України місцеві ради (м. Київ, обл., рай. та міст обл. знач.) мають два тижні, щоб прийняти власні бюджети. Тут одразу викликає запитання термін два тижні, адже відповідно до норм ЗУ «Про доступ до публічної інформації» проекти рішень органів місцевого самоврядування оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Виходячи з цього, норми бюджетного кодексу, у частині терміну прийняття бюджетів, не відповідають вимогам законодавства про доступ до публічної інформації. З іншої сторони, не прийняття бюджету протягом визначеного у бюджетному кодексі терміну не передбачає жодних санкцій для органів місцевого самоврядування. Тому, якщо питання буде стояти або вчасно або прозоро, то я особисто обираю другий варіант.
Більше того, відповідно до ч. 1 ст. 79 БКУ якщо до початку нового бюджетного періоду не прийнято рішення про місцевий бюджет, то щомісячні видатки сумарно не можуть перевищувати 1/12 обсягу бюджетних призначень, встановлених рішенням про місцевий бюджет на попередній бюджетний період. Тобто мова йде про щомісячні видатки у розмірі 1/12 від бюджету 2014 року (до моменту затвердження обласного бюджету на 2015 рік). Нічого тут поганого немає. Така практика існує.
Для мешканців Рівненщина найбільш актуальним є прийняття обласного бюджету на основі якого будуть ухвалюватися районні бюджети, бюджети міст районного значення та бюджети сіл та селищ. Безумовно важливо, щоб цей процес відбувався максимально прозоро та з врахуванням пропозицій від громадськості та депутатського корпусу. Не хочеться повторення досвіду ухвалення бюджету ВР, коли, нагадаю, бюджет приймався «всліпу» та під тиском.
Тому проект обласного бюджету має бути оприлюднений щонайменше за 20 днів до його розгляду. Це дасть можливість проаналізувати бюджет, визначити корупційні ризики та внести пропозиції щодо оптимізації статей витрат. Такого у нас ще не було. Внаслідок перемоги Революції гідності суспільство очікує від нової влади інших підходів, іншої практики поведінки, більшої прозорості, відкритості та підзвітності. Прийняття бюджету має відбуватися прозоро (та і не тільки це, але все повністю), а не бути наслідком політичних торгів, домовленостей, шантажу або інтересів окремих осіб.
Тільки так переможемо!
Анатолій Бондарчук, партнерство “За прозорі бюджети”
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.