Чи боїться влада Здолбунівщини своїх громадян?
Більшість із нас знає, що таке звернення громадян і прийом у чиновника. Це запис по телефону або особисто, чекання на стільці своєї черги, терміновий виклик чиновника до області, а ви й далі в коридорі або човгаєте додому. Якщо пощастило на прийом – то потім не забудьте декілька раз зайти поцікавитись, як поживає відповідь на ваше питання.
А що робиться, коли колектив невдоволених йде на прийом – то це вже ціле дійство. Ви могли бачити неодноразово фото й відеорепортажі на ЗС із таких шоу.
Проте є значно простіший спосіб почути своїх громадян. Електронне урядування й демократія дають таку можливість.
Зайнята, але небайдужа людина залюбки погодиться і стане ініціатором звернення до влади, запропонує свою ідею, вкаже на проблему, внесе пропозицію до проекту рішення, яке обговорюється або підпишеться під ініціативою інших, яка співпадає з його баченням.
Тим більше опитування це підтверджують. За результатами дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова у вересні 2014 року, 24% респондентів заявили про те, що вони хотіли б мати можливість впливати через інтернет-петиції на обов’язковість розгляду того чи іншого питання відповідними органами влади та вносити свої пропозиції до проектів рішень органів влади. Ще 19% висловили свою заінтересованість у тому, аби брати участь у консультаціях, які організовують органи влади на своїх веб-сторінках, з питань місцевої регіональної та державної політики, а 11% готові приділяти цьому щомісячно декілька годин свого часу. Приблизно 3% користувачів Інтернету в Україні виражають свою заінтересованість в обговорені: проектів/звітів щодо виконання державного та місцевих бюджетів, проектів/звітів щодо виконання державних та регіональних цільових програм, прогнозу/аналізу регуляторного впливу, проектів нормативно-правових актів.
Що ж заважає впровадити таку просту і зрозумілу річ як Інтерент-петиції, інтернет-консультації, Інтернет-приймальні в наших містах і областях? Допоки що все Інтернет-спілкування виглядає приблизно так:
Тобто ви собі щось пишіть, а ми вас мали на увазі.
Ось що з приводу пробуксовування електронних сервісів кажуть спеціалісти, які займаються впровадженням електронного урядування в Україні:
Наявні інструменти електронної співпраці органів влади з громадянами, громадськими ініціативами та бізнесом залишаються радше декларативними та імітаційними, аніж такими, які стимулюють громадську участь у процесах формування та реалізації державної політики. Насамперед це стосується реалізації створеного у 2012 році Єдиного інформаційного веб-ресурсу звернень громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (http://z.gov.ua). Він створювався для швидкої обробки звернень та формування відповідей в електронній формі, забезпечення оперативного контролю з боку громадян за розглядом їх звернень, ведення органами державної влади та місцевого самоврядування статистичного обліку звернень та контролю за вирішенням порушених у них питань. Однак, навіть 2 роки по тому цей портал все ще працює у режимі дослідної експлуатації.
Іншим інструментом проведення публічного громадського обговорення шляхом електронних консультацій з громадськістю стало створення урядового веб-сайту «Громадянське суспільство і влада». Цей інструмент створено для проведення публічного громадського обговорення шляхом електронних консультацій з громадськістю, але і цьому веб-ресурсу не вдалося стати майданчиком інтенсивного та продуктивного діалогу між Урядом України, представниками бізнесу та громадських організацій, окремими громадянами України.
На цьому фоні в Україні поступово формуються та розвиваються успішні проекти з електронної демократії, ініційовані громадськістю. Наприклад, проект «Відкрите місто» спрямований на забезпечення ефективної електронної взаємодії місцевої влади, громади та бізнесу при вирішенні актуальних проблем громади, який впроваджений вже в 15 містах України.
Спілкуємось із Миколою Орловим, керівником Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН»:
- Здолбунівщина має шанс стати першою в Україні, яка запровадить і узаконить своїми рішеннями владними, процедуру обов’язковості прийняття та розгляду електронних петицій. Нещодавно ми, завдяки нашим партнерам із Кузнецовської міськради (яка це узаконила на рівні міста), власним програмістам та центру Ахалар, оприлюднили платформу Народних Петицій. На Здолбунів сіті кожна людина має можливість створити свою Петицію. Але щоб її дієвість була більшою, аніж просто її побачили інші мешканці, то таку Петицію має розглянути влада, у чиїй компетенції питання підняте в Петиції і дати аргументовану детальну відповідь, а ще краще вирішити те питання. Для цього я звернувся листами до всіх трьох органів влади Здолбунівської міської, районної рад та РДА з пропозицією прийняти РІШЕННЯ, які б УЗАКОНИЛИ розгляд Петицій створених на платформі ЗС. Відповіді вже надходять і після оприлюднення стане очевидним чи Здолбунівщина стане першою в Україні, де влада, попри законодавче неврегулювання цього питання, хоче і чує своїх мешканців, чи однією із багатьох, яка панічно їх боїться. До того ж Президент України теж перейнявся цим питанням і анонсував створення подібного всеукраїнського майданчика для Петицій.
В Україні дійсно планують створити портал для петицій. Про це заявив президент Петро Порошенко 2 лютого 2015 року на засіданні Національної ради реформ. За його словами, створення порталу для петицій громадян забезпечить не лише технічну можливість, але юридичне право для всіх звертатися до органів влади електронною поштою.
Президент наголосив, що під час запровадження електронного урядування необхідно зробити прорив в цьому питанні. “Виходимо сьогодні на створення порталу для петицій громадян. Це поширена в демократичних країнах та доволі ефективна технологія колективного впливу громадян на владу”, – зазначив Порошенко.
Українська модель петиції була запозичена з британського, німецького та американського досвіду. “Голос однієї людини влада може й не почути, а петиція – це вже потужний хор”, – підкреслив президент.
Для влади Петиції – це важливий інструмент теж, адже так можна побачити що НАСПРАВДІ цікавить, турбує мешканців, тому завдяки ініціативності ЗЕОНу та добрій волі влади є шанс стати локомотивом електронного урядування, хоча б в частині електронної демократії в області та країні.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.