Чому здовбицький смітник труїть одних людей і допомагає заробляти іншим?

Проблема задимленості сіл навколо здовбицького сміттєзвалища існує вже не один рік. Жителі Здовбиці і Глинська неодноразово звертались до депутатів органів різних рівнів та активістів ГО «Здолбунівська сотня самооборони». Тому, аби вивчити проблему, члени сотні в суботу, 12 вересня, виїхали на місце.

Одразу на в’їзді до смітника наш екологічний десант зустрів вантажівку, яка вивозила з полігону вже відсортовані відходи. Прослідкувавши за автомобілем, згодом наші активісти з’ясували, що він заїхав на один з пунктів прийому цього “добра” у Рівному.
смітник
На самому смітнику, незважаючи на їдкий дим від горіння пластику, відбувалася активна робота з сортування раніше привезеного сміття. Кілька чоловіків розгрібали сміттєву купу, вибираючи скло, метал, макулатуру і розкладаючи здобуте у мішки. Керував процесом молодик, який назвав себе працівником міськради, вказавши ім’я свого безпосереднього боса: мовляв, усі питання до нього. Те сміття, яке не цікавить старателів, з часом нагромадилось у велетенську купу, яка, в результаті порушення технології захоронення відходів і пов’язаних з цим хімічних процесів (гниття, виділення метану і таке ін.), самозаймається, отруюючи токсичними викидами жителів навколишніх сіл.

На цю проблему давно мали б звернути увагу Державна екологічна інспекція, інспекція контролю за використанням земель та інші контролюючі органи, покликані не допустити порушення вимог та правил технічної експлуатації полігонів твердих побутових відходів. Ці правила передбачають, зокрема, ряд заходів щодо унеможливлення самозагорання сміття і потрапляння токсичних речовин у грунтові води. Але, мабуть, сьогодні дешевше вирішити проблему з цими органами, ніж упорядкувати сміттєзвалище.
смітник
“Історія” сміттєзвалища, розташованого на території Здовбицької сільради, розпочалася ще у 1996 році. Нині туди завозять сміття зі Здолбунова та зі значної частини району. Зараз площа сміттєзвалища складає понад 10 га. Утім, жителям Здовбиці для вивезення відходів цілком достатньо було б вдесятеро меншої площі.
Однак за ті роки, доки сміття нагромаджувалося, жодних спроб вирішити цю проблему з боку районної влади не робилося.
Щоправда цьогоріч ще навесні проблему таки спробували порушити під час сесії Здолбунівської районної ради. Однак час іде, а питання так і залишалося “на контролі”.

Хоч фактично офіційно сміттєзвалищем уже повинна була б розпоряджатися міська рада. Адже за інформацією управління Держземагентства у Здолбунівському районі, розпорядженням голови РДА від 18 листопада 2013 року приватному підприємству «Рінеелітзем» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування комунальному підприємству «Здолбунівське» Здолбунівської міськради. Тобто, як тільки КП «Здолбунівське» отримає ці документи, міська рада господарюватиме на цій території і сплачуватиме за її користування. Натомість Здовбиця, жителі якої потерпають від задимлення найбільше, отримуватиме додаткові кошти у вигляді земельного податку та екологічного податку. Загалом ця сума становитиме близько 250 тисяч гривень, що може стати для села суттєвою підтримкою.
смітник
Під час того сесійного засідання, на якому порушили питання звалища, міський голова Ігор Ольшевський начебто погодився “забрати” сміттєзвалище. Однак з того часу жодних зрушень так і не відбулося — смітник димить, на ньому постійно спостерігається бурхлива діяльність незрозумілих людей.

Тому у «Здолбунівської сотні самооборони» виникло ряд запитань до мера міста і керівництва району:

Чи законно використовується полігон твердих побутових відходів поблизу с. Здовбиця?
Хто відповідає за його безпечну експлуатацію?
Хто заробляє на сміттєвому бізнесі і, відповідно, повинен компенсувати шкоду, завдану місцевим громадам?
Чи сплачуються податки і збори цим об’єктом господарсювання?
(Утім, на друге і третє запитання, можливо, відповість сміттєвоз, який возить по місту політичну рекламу впливової в міськраді сили)

І поки місцева громада чекатиме відповіді на ці запитання, щоб хмари отруйного диму й надалі не покривали навколишні села, їхні жителі не пили забруднену воду, мухи та пацюки зі звалища не розносили інфекції та не шкодили сільськогосподарським угіддям, закликаємо владу міста і району провести спільну толоку з впорядкування сміттєзвалища. Розгорнути небезпечні нашарування сміття, провести рекультивацію, налагодити утилізацію пластикових відходів і таким чином виключити можливість самозагорання, спробувати знайти порядного інвестора, який зможе навести лад на сміттєзвалищі

У випадку подальшої бездіяльності причетних до проблем органів влади Здовбицька сільська рада мала б розірвати угоду (якщо така існує) щодо експлуатації сміттєзвалища і перекрити в’їзд на полігон. І таким чином захистити інтереси своєї громади.

Антикорупційний комітет
“Здолбунівської сотні самооборони”Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети