Чому школи немає в Інтернеті, хоча всі її учні там вже давно
Сайти шкіл Здолбунова – лише задля годиться.
Коментарі стороннього спостерігача.
Попалася мені на очі стаття Катерини Тищенко «Перший останній дзвоник або Чому я забрала дитину зі школи». Прочитав і стало так сумно! Час іде, а методи виховання та викладання в середньостатистичній загальноосвітній школі геть не змінилися з часів мого перебування в ній, а це, вибачте, добра чверть, а то й третина століття!
Ітак. Жиємо ми в славному 2016 році від рождества Христового, себто в XXI столітті. Робототехніка, супутники, інтернет, штучні нейронні мережі, альтернативні джерела енергії. За уявленням фантастів 60-80 років 20 століття ми мали б принаймі вже здійснювати міжпланетні перельоти в межах сонячної системи, підкорити гравітацію, позбавити людей хвороб або й досягти безсмертя та багато інших, не відкритих на даний час, відкриттів.
Виникає запитання, а чи можна досягти прогресу, використовуючи морально застарілі методи навчання. Я не кажу про матеріальну базу: наповнення класів наглядним матеріалом, наявність лабораторій, наявність пластикових вікон у класах тощо. Я кажу про новітні методи та способи донесення інформації до дітей, котрі стали доступними завдяки технічному прогресу. От почитаєш методологічні розробки вчителів – ну ось воно! Ну розумні ж і прогресивні люди, йдуть в ногу з віяннями епохи! А опиняєшся в школі – неначе в машині часу повертаєшся мало не до сократівської епохи.
Але це все предмет для незліченних спорів. Тема ж цього опусу наступна: використання сучасних інформаційних технологій в освіті на прикладі розвитку сайтів загальноосвітніх закладів м.Здолбунів.
Ітак, висхідні дані такі:
- Здолбунів, 2016 рік, інформаційна епоха, дешевий та швидкий інтернет, фактично повна доступність інтернету для всіх жителів міста, доступні безкоштовні засоби верстки сайтів;
- 7 загальоноосвітніх шкіл міста, активна участь шкіл у всіх рівнях олімпіад в тому числі з інформатики, чимала кількість вчителів власне інформатики, ще більша кількість дітей, котрі навчаються інформатики;
- Чимало різних курсів, гуртків, в кінці-кінців модна академія «ШАГ», де навчають школярів інформаційних технологій від початкового до професійного рівнів;
- Купа програм, постанов, методичних розробок, рекомендацій, захистів дисертацій, бла-бла-бла …. про розвиток, доступність, інноваційність освіти в районі.
ЗАПИТАННЯ. От якого лєшого, маючи це все «багатство цивілізації», у нас в місті є лише 2 більш-менш НОРМАЛЬНИХ САЙТІВ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ? (і то, один з них – це сайт самого відділу освіти, котрий я теж включав до розгляду, адже саме його розвиток – гарний індикатор розвитку і всього району та освіти в ньому).
Я не розумію, як так, школи організовують змагання по інформатиці, а я навіть був на одному з таких присутній, де, зокрема, вимагають від дітей зверстати якусь там сторінку на HTML, в той час, як сайт самої школи відсутній, або на стадії ембріонального розвитку. Більшість сайтів шкіл Здолбунова – це взятий типовий шаблон, плюс витрачених 3 години на заміну назви і пару прізвищ адміністрації, ну ще пару фото вкинутих.
Я ж знаю вчителів інформатики – розумні люди і знають достеменно свій предмет. Чому ж вони не ініціювали створення чи розвиток існуючого сайту рідної школи. Хто як не вони? Я так зрозумів директорам шкіл на це абсолютно все-рівно, хоч є і виключення і ми це побачимо на прикладі ЗОШ №7 м.Здолбунів. Можливо я не володію інформацією і є ціла купа об’єктивних причин для відсутності нормального наповнення сайтів шкіл здолбунівського району. Ну там … війна в країні, відсутність інтернету в школі, наказ про заборону розробки сайту школи. Але ж ми жиємо в 21 століття! Сторонні люди, батьки, учні, в кінці-кінців, хочуть побачити як функціонує той чи інший заклад а тим більше свій рідний. Чому цього не зробити? Шо стає на перешкоді?
Ну це все лірика, реальні ж справи можна побачити у зведеній таблиці по інформативному наповненню сайтів загальноосвітніх шкіл м.Здолбунів. Оцінка є абсолютно суб’єктивною, котра не претендує на абсолютизм, але я намагався підходити до теми максимально зважено і з прагматичним підходом. Я намагався не критикувати, а показати які є цікаві і практичні варіанти до наповнення та верстки шкільних сайтів, і спонукати керівництво даних шкіл якось активізувати цей процес.
Для того щоб зрозуміти яку інформацію потрібно розміщувати на таких інформаційних ресурсах, було переглянуто біля сотні сайтів навчальних закладів по всій Україні, починаючи від обласних, закінчуючи невеличкини провінційними, в тому числі і абсолютно всіх навчальних закладів м.Рівного (це порядку 76 сайтів! ). Прошу активно коментувати і вказувати на якісь недоліки, перш за все мого огляду сайтів. Можливо школам потрібно якийсь поштовх чи внутрішня мотивація для покращення своїх інформаційних ресурсів, а для Здолбунівської ЗОШ№3 взагалі для створення даного.
В порівнянні брали участь сайти семи шкіл м.Здолбунів та власне сайт самого відділу освіти. Хочеться виділити три сайти. Перший – сайт самого відділу освіти. Вся актуальна інформація на місці. Новини, інформація про адміністрацію, часи роботи та контактна інформація в наявності. Робота, досягнення учнів та вчителів у всіх рівнях змагань є. Нормативна база та накази по діяльності є, але є підозра що вони застарілі. В мене немає можливості дати об’єктивну оцінку актуальності інформації, тому склад адміністрації та педагогів, актуальність нормативної бази, відповідність дійсності візитки школи та інша інформація на сайтах заходяться цілком на совісті директора школи чи керівника відділом освіти. Також не знайшов інформацію з інфографікою по освіті в районі, котра розміщена на сайті райадміністрації. Гадаю ця інформація буде геть не зайва.
Другим сайтом, котрий є лідером в даному огляді, є сайт Здолбунівської загальноосвітньої школи І ступеня № 7. Так-так, жартома кажучи, розширений дитячий садочок, як його іноді називають (нагадаю – це ЗОШ I-го ступеня), є лідером серед здолбунівських шкіл по якості наповнення власного сайту. Так, тут є чимало питань по наповненню сайту, але на даний момент – це найбільш якісний інформаційний ресурс м.Здолбунів серед шкіл. Відразу видно роботу педагогів та вихователів – на сайті оперативно розміщується інформація про життя школи, публікуються фотографії, звітність тощо. Це є одним із показників того, що адміністративний апарат школи знаходиться на своєму місці, і до роботи відноситься відповідально і професійно.
Третім інтернет-ресурсом хотілося б виділити сайт Здолбунівської гімназії. Технологічно, та в плані оформлення, це є самим цікавим сайтом. Але відчувається що створений він недавно і інформаційне наповнення на ньому слабеньке, тому бажаємо не закидати проект а розвитку і наснаги. Також, нажаль, він періодично «падає» і його доступність як російська рулетка – ніколи не знаєш чи працюватиме він цього дня.
Тепер про погане.
- Так і не знайшов сайт Здолбунівської ЗОШ№3. Або я криворукий, або таки школа забила на це питання.
- Сайти Здолбунівських шкіл №1, №4, №5, №6 – типовий шаблон, на зміну інформації котрих було витрачено максимум 2 години, і актуальність останньої – 3-5 років.
- Всім школам абсолютно пофігу на своїх випускників. Тільки на сайті Здолбунівської гімназії є деякі спогади випускників. Будь-якої спроби розмістити хоч текстову інформацію про випускників, викладачів, роки навчання та викладання, фотографії вінеток – відсутні. А потім ображаються вчителі шо діти вилетіли з рідної школи і забулися про неї. Да школі самій байдуже на пам’ять про випускників.
- Відсутня інформація про вчителів. Фото, їхня біографія, викладацький стаж, досягнення та напрацювання, випускні класи тощо. Гадаю батькам було б цікаво дізнатися більше про тих, хто навчає їхніх дітей, а випускникам згадувати добрим словом своїх вчителів.
- Відсутні хоч які, не кажучи про якісні, фото самих шкіл. Не бачу жодних технологічних перешкод цьому.
- Використання безкоштовних і технологічно обмежених площадок для створення сайту школи – дивне рішення в 2016 році. В результаті виходить безликий, типовий і задля галочки сайт – аби був.
Особисто в мене доволі гнітюче враження від всього цього. Керівництво шкіл просто «забило» на це питання. В сьогоднішній інформаційній епосі, сайт – це обличчя ваших шкіл. Таке враження що вчителі Здолбунівщини вважають інноваційними процесами в навчанні – це коли вони навчаться втикати флешки в мультимедійний проектор та вміння прокручувати презентаціїMicrosoft PowerPoint. Цікаво, скільки вчителів, скажімо історії, у нас в районі, знайшли та поділились із своїми учнями через Однокласники/Вконтакті/Фейсбук цікавим посиланням на якесь відео, ресурс по темі, котру вони наразі вивчають на уроках. Невже цікаве відео не буде прекрасним закріпленням матеріалу та розбавить доволі монотонний процес вивчення цієї самої історії. Я вже мовчу про фізику, хімію, біологію, відеоматеріалу по котрим на одному YuoTube тисячі. А може і самим зняти пізнавальне відео про якийсь фізичний процес, зробити свій канал на YuoTube і принести користь іншим школярам є цікавим та ефективним способом до вивчення або закріплення знань по фізиці.
Ну то таке, фантазії. Але все ж таки, може почнемо з нового навчального року хоч зі створення нормальних сайтів навчальних закладів Здолбунівщини?
P.S.: Зведена таблиця аналізу сайтів додається. Сподіваюсь вона стане до нагоди при роботі над відповідними інформаційними ресурсами.
Олексій Козачок
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.