Чому бідні? Бо дурні: Короткий аналіз факторів, що впливають на добробут населення

1
Два десятка років українці мріють жити в заможній країні. Але кожен новий уряд приносить чергове “покращення”, від якого краще живуть тільки ті, хто “пиляє” бюджет. І це буде тривати до тих пір, поки кожен не зрозуміє, в чому причина нашої бідності і як стати багатими.

У нас зовсім мало часу – змінювати менталітет і країну потрібно вже зараз. Тому що ще 20 років нашого ходіння по граблях – і не буде, чого міняти. Україна – бідна, неефективна країна, яка “виштовхує” кращих в пошуках нормальних умов життя і сама загинається від економічного ідіотизму. Україна схожа на зламаний потяг без гальм – нам дали поштовх, ми кудись їдемо, але куди – не знаємо. Спочатку ми їдемо вперед, а потім здаємо назад. І на невідомій дорозі може статися все, що завгодно.

Десь на горизонті маячить ЄС, але до нього ще треба доїхати, і бажано не в напіврозібраному стані, як зараз, а сяючи начищеним металом заводів і з великими запасами інвестиційного палива. Зовсім недавно, буквально півтора роки тому, в кабіну машиніста спробували на повному ходу застрибнути ті, хто вміє водити і лагодити, але їх поки не пустили далі тамбура.

Чому ж український потяг такий іржавий і дірявий? Ми відповімо на це питання і розповімо, що ти повинен зробити, щоб його полагодити.

Середня зарплата українця змушує Гондурас сміятися
Пам’ятаєш, як ти постив в Facebook жарти про Гондурас? Ну так от, жителі Гондурасу заробляють майже в 2 рази більше українців. А в Польщі, яка колись знаходилася під впливом радянської системи, зарплата в 4 рази більше, ніж в Україні.
Ми прагнемо в Європу, але Україна – одна з найбідніших країн Європи. Замислювався, чому? Інші країни успішно долають кризи, а Україна поки що цього так і не навчилася.

Війна – НЕ відмовка: багатий Ізраїль воює з дня заснування
Араби і євреї воювали між собою ще до створення Держави Ізраїль, і конфлікт триває досі, то затихаючи, то розростаючись до повномасштабних воєн. Але Ізраїль навчився багатіти навіть під час війни.

2

Грузія теж впоралася з наслідками російської агресії
У Грузії зростання ВВП зростав навіть після війни 2008 року, хоча після грузино-абхазької війни 1992-1993 він знижувався. Все тому, що Михайло Саакашвілі зумів провести правильні економічні реформи.
3
4
5
Справа в тому, що у нас маленький ВВП
ВВП – це вартість всього, що виробила країна. Тобто ми або мало виробляємо, або наші товари дешево коштують. Відкриємо секрет: і те, і інше.
6

Раз країна мало заробляє, мало заробляє і кожен українець
7
8
Чому ж Україна так мало виробляє?
Тому що Україна – країна, яка не пристосована для бізнесу

ВВП – це вартість товарів і послуг, які виробляє бізнес. Але відповідно до бізнес-рейтингах України – неприваблива країна для бізнесу, інвестори не будуть вкладати сюди гроші.
9
Україна в бізнес-рейтингах
Україна – погана країна для інвестицій
Інвестиції – це вкладення капіталу в компанії. Вони стимулюють бізнес, допомагають йому розвиватися, виробляти більше (тобто платити більше податків), збільшують кількість робочих місць. Чим більше інвестицій, тим багатша країна і кожен громадянин.
10

Інвестиції в Україні
Навіть українські бізнесмени воліють інвестувати в інші країни … А не розвивати нашу промисловість
Якщо вони не хочуть інвестувати в українські компанії, то чому це будуть робити іноземні?
11

12

Інвестиції у виробництво
Тому промисловість “забула” про те, що таке інновації
За останні 15 років не більше 15% українських підприємств модернізували виробництво, а більшість працюють на старому обладнанні. Але не можна досягти успіхів на обладнанні часів Хрущова. Практично щороку фахівці винаходять нові технології – більш економні, точні, швидкі.
13

Потрібний нам капітал “витікає” з країни
14
15

Розумні люди вважають за краще виїхати з України

Індекс “відтоку умів” – неупереджена оцінка “ефективності” української економічної моделі, яка змушує освічених шукати більш успішні країни. Значення індексу “1” показує, що кращі люди виїжджають з країни, “7” – що в країні є багато умов для талановитих людей.
16

На батьківщині у них немає можливості реалізувати себе – на посаді “розставляють” родичів і друзів
Значення індексу “1” показує, що вищі управлінські посади в країні займають родичі або друзі без оглядки на заслуги, “7” – найбільш професійні менеджери з оглядкою на заслуги і професіоналізм.
17

В таких умовах країна стала менш конкурентоспроможною, ніж Грузія, яка нещодавно теж була частиною “совка”
Але грузинський уряд зуміло кардинально реформувати країну, а у нашого поки що виходить погано.
18

Ще одна причина бідності – експорт сировини
Україна заробляє гроші найпримітивнішим способом – продажем сировини. Ось хороша аналогія: в світі Україна працює торговкою на міському ринку, в той час як інші країни “працюють” в офісі і на виробництві літаків.
Сировина – простий продукт, воно не створює доданої вартості. Продукція сільського господарства теж створює низьку додану вартість. А основа багатства – висока додана вартість, яка виходить в процесі багаторазової переробки, створення “складної” продукції. Тому промислово розвинені країни отримують високі доходи, а їх громадяни багатіють. Але це не про Україну – частка промислової продукції – тільки 20% в українському експорті.
І це безпосередньо пов’язано з відсутністю інвестицій та модернізації, про які ми писали кілька пунктів назад. Чим більше інвестицій і чим більш сучасні заводи, тим більше “складну” продукцію вони здатні створювати. Індустріалізація – вірний спосіб стати багатою країною.Структура експорту України
19


Порівняй структуру агроекспорту розвиненого Європейського союзу і відсталою України

Нехай сільське господарство створює відносно невисоку додану вартість, але все-таки створює. А Україна – аграрна країна, ми можемо пишатися українським сільським господарством. Але навіть в тій галузі, в який Україна рулить, вона не може створити продукцію з високою вартістю – ми продаємо в основному сировину.
Чув вираз “бананова республіка”? Так називали країни Латинської Америки, в яких політична нестабільність поєднувалася із залежністю від аграрного виробництва. Україна теж схожа на бананову республіку, тільки замість бананів – пшениця і метал.
20
21

Ми витрачаємо даремно занадто багато енергії
Енергоємність, тобто споживання енергії на одиницю ВВП, у нас в 4 рази більше, ніж в Китаї – країні, яка споживає дуже багато енергії.
енергоефективність України
22
Сільське господарство – гордість України – теж страждає від неефективності

23

24

Через проблеми з ефективністю страждає продуктивність праці
Американці працюють в 7 разів ефективніше українців, чехи – в 4 рази. Хоч молдаван обігнали, і то щастя.
25

Держава платить величезні гроші натовпі неефективних чиновників
У країні, де уряд пригнічує економічну активність, кількість чиновників тільки зростає. Тобто ще більше бюрократів будуть “піклуватися” про бізнес. За наші з вами гроші.
26

Україна роками закуповувала газ за завищеними цінами
Країни, які знаходяться далі від Росії, ніж Україна, купували російський газ дешевше.

27

Україна не тільки купувала наддорогий російський газ, але ще й не могла інвестувати в розвиток власного видобутку – цьому заважали занижені тарифи.

Несправедливі тарифи на залізничні перевезення знищують цілі галузі

Чому на найпопулярніші експортні товари (метал і зерно) і на товари з високою доданою вартістю (машини) тарифи вище? Тому що деяким олігархам вигідно задешево продавати руду і вугілля.
28

Величезні соціальні витрати “з’їдають” необхідні для розвитку гроші
Така величезна частка непродуктивних витрат заважає державі інвестувати і розвивати інфраструктуру (щоб іншим було простіше інвестувати). Країна витрачає гроші не для того, щоб в майбутньому стати багатшими, а щоб підтримати всіх, кого тільки можна і не можна підтримувати, навіть якщо це на шкоду майбутньому. Це бюджет проїдання, а не бюджет розвитку.

29

А витрати на підтримку збиткових шахт ще недавно перевищували витрати на армію
Роками бюджет розподіляється по-дурному. Підтримка збиткових шахт – найяскравіший приклад державного ідіотизму. В деякій мірі це посприяло війні – люди звикли до патерналізму і шукають легких рішень. Їм подобається, коли їх забезпечують необхідним, вони не навчилися дбати про своє добробут самостійно. Навіщо? Держава все дасть, про все подбає.

30

Державні витрати в Україні взагалі дуже великі
Згідно з даними Центру економічних досліджень, оптимальний рівень державних витрат в Україні – 37% ВВП. Але в 2010-2014 роках ця цифра в середньому становила 47% ВВП.

31

Найзагадковіший пункт в нашій статті: офіційно витрати на інфраструктуру у нас більше, ніж в Польщі і Туреччини
У будь-якому випадку в процентному співвідношенні до ВВП. Питання: де гроші? Дивись наступний пункт.

32

Україна – одна з найкорумпованіших країн світу
У рейтингу Індекс сприйняття корупції Україна займає 142 місце з 175 можливих – це дуже далеко від Європи, в яку ми прагнемо.
Корупція розбещує суспільство – нам здається, що чиновники повинні працювати за додаткову винагороду. І вони звикають до такого відношення. Але це невірно! Корупція знищує державу, робить її недієздатною – ніхто не виконує свої функції, визначені законом, поки йому не “занесуть”. І через корупцію у нас постійно прориває труби і розвалюються дороги.
33
Де податки, запитаєш ти? Вони “пішли в тінь”
34
35

Держава містить не народ, а великий бізнес. Тому він і диктує свої умови
Тільки 2% податкових надходжень до бюджету – від громадян. Це ще одна причина нашої безвідповідальності – люди не платять податки і не відчувають, що вони управляють чиновниками, що вони платять чиновникам зарплату за благоустрій та написання правильних законів. Держава містять бізнесмени, які “зрослися” з держапаратом, створивши в країні олігархічну систему.

36
Для українця головне завдання – як би прогодувати себе
Як людей може цікавити майбутнє держави, коли грошей вистачає тільки на їжу та інші мінімальні потреби?

37
Українці знають про те, як живуть в розвинених країнах, тільки зі ЗМІ – у нас немає грошей, щоб там побувати
Це дані 2012 року, тобто ДО падіння гривні.
38
Ми погано знаємо англійську, тому не здатні читати світові ЗМІ і зрозуміти, що відбувається в світі
39
Ми багато працюємо, але це не приносить результату
40

Але ми не можемо дозволити собі відпочивати
Багата і спокійна Швеція може дозволити собі зменшити робочий день, бідна і воююча Україна – не може.
В Україні 11 державних свят (вихідних) Це не найбільша кількість, в світі є країни, де відпочивають довше: Південна Корея – 12 днів на рік, Росія – 14, Литва – 13. Але в деяких країнах куди менше вихідних: США – від 7 до 10, Польща – 9, Канада – від 5 до 9. Нам треба брати приклад саме з другої групи країн.

Українці голосують за одних і тих же за принципом “свій-чужий”
41

Ми навіть на вибори піти нормально не можемо

Тому вибирають бабусі, які чекають ковбасу по 2 рубля, а не молоді, освічені, енергійні, які збираються жити в цій країні.
42

Може Україні слід ввести відповідальність за неявку на вибори? Чи не проголосувати – порушення закону в багатьох країнах, в тому числі в європейських. Наприклад, в Бельгії за це штрафують, а після четвертого “прогулу” позбавляють виборчих прав на 10 років. Штрафи є і в Італії, Німеччині, Австрії, Люксембурзі, на Кіпрі. А в Греції за це можна навіть сісти в тюрму.

Ми тупіємо перед телевізором
Більшість того, що там показують – сміття. Більш того, 23 жовтня, за 2 дні до виборів, суспільно-політичні програми займали … 3% ефіру!
43

Що все це означає?
Це означає, що ми не робимо нічого для того, щоб Україна стала багатою країною. Ми самі винні у своїй бідності.
44
У чому глибинна причина українських проблем?
У нашій пасивності і дурості. Ми голосуємо нема за програми, а за принципом “свій-чужий”. Скільки разів ти читав і аналізував програми партій? Скільки разів ти читав декларації про доходи кандидатів, їх біографії? Більшість відповість: “жодного разу”. Ми роками голосуємо за одних і тих же людей і дивуємося, чому нічого не змінюється. Ми навіть не ходимо на вибори, а якщо ходимо, то голосуємо за гречку.
Якщо ти думаєш, що старі політики здатні провести радикальні реформи – ти помиляєшся. У них було багато можливостей, але вони ними не скористалися (ми не заперечуємо, що зараз в Україні відбуваються і позитивні зміни, але їх повинно бути більше!).
Ще винен наш патерналізм – ми звикли, що держава повинна вирішувати всі наші проблеми. І політики із задоволенням користуються цим.
До тих пір, поки ти будеш вірити обіцянкам знизити тарифи, у нас буде взимку холодно в квартирі, а у політиків не буде необхідності проводити реформи. До тих пір, поки ти будеш вірити обіцянкам підвищити зарплати, політики не будуть працювати над підвищенням інвестиційної привабливості. У бюджеті немає грошей для розвитку, там є гроші для подачок по 100 гривень до свят.
Якщо хотіти комфорту і задоволення нагальних бажань, а не реальних змін, то не буде ніяких реформ, а Україна назавжди застрягне в болоті, з якого судорожно намагається вибратися.

45
Тобі напевно здалося, що це дуже песимістична стаття. Але тут немає песимізму – тільки факти. Ми в BusinessViews НЕ песимісти, навпаки – ми впевнені, що Україна стане розвиненою країною – у нас немає альтернативи. І ми написали цю статтю не для того, щоб залякати тебе похмурими перспективами або натякнути на те, що “пора валити”. Навпаки – залишайся, давай будемо розвивати країну разом!
Ми хочемо, щоб ти нарешті зрозумів, в чому причина бідності України. А потім відірвав свою п’яту точку від дивана перед телевізором, перестав давати хабарі, викликав поліцію кожен раз, коли бачиш порушення закону, навчився читати і аналізувати програми кандидатів перед виборами. А ще краще – взяв участь в політичному житті країни. Зараз для цього є багато можливостей. Інакше банда казнокрадів, яка вважає себе чиновниками, буде знищувати країну, сміючись над твоєю дурістю.

Джерело: http://businessviews.com.ua/ru/economy/id/chomu-bidni-bo-durni-kratkij-analiz-faktorov-vlijajuschih-na-blagosostojanie-naselenija-890/



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети