Чого чекати людям від спалювання сміття на цементному заводі Здолбунова

Саме таким запитання переймається вже частина населення і не лише Здолбунова, а й сусідніх сіл і селищ, зокрема і Квасилова. Олії у вогонь додає інформація, яка надходить різними джерелами, а не подається офіційно ПАТ «Волинь-Цемент». Звичайно, статус основного бюджетоутворюючого підприємства додає впевненості у своїх силах цьому цементному гіганту, але не віриться все ж таки, що комерційні інтереси акціонерів вище екологічного добробуту місцевих жителів. Таке потужне підприємство, суб’єктивно, мало приділяє уваги своєму піару, роз’ясненню складних технічних рішень простою мовою, особливо в цьому «вибуховому» питанні. Адже не секрет, що поміж собою мешканці все частіше скаржаться, в тому числі і нашій редакції, на сморід, який відчувають вночі біля заводу нестандартного обладнання, стверджуючи, що там плавляться метали, на пил, яким вкриває землю, будинки, машини цементний завод. Тому підтвердження і викиди, які дуже занепокоїли квасилівчан, і про це широко писалось у ЗМІ. У людей нинішні владні пАкрАщувачі відібрали вже багато чого, залишилось лише людське здоров’я і життя, тому і не дивна така увага до процесів спалювання сміття, що почались на ПАТ «Волинь-Цемент».

Історія питання “сміття-завод” бере свій початок декілька років тому. Ось таке було обґрунтування проблеми Рівненською ОДА:

Рівненський сміттєзвалювальний полігон заповнений твердими побутовими відходами на 98 відс. від ресурсу полігона. Його експлуатація завершується у 2013 році. Тому питання створення сміттєпереробного підприємства для Рівненщини є надзвичайно актуальним.

За спільної ініціативи тимчасових робочих груп обласного комітету з економічних реформ «Сталий економічний розвиток, бізнес-клімат, інвестиції, міжнародна інтеграція і співпраця» та «Регіональний економічний розвиток, технічна модернізація економки і розвиток інфраструктури», Рівненського міськвиконкому та сприяння німецьких компаній «FFK» і «Dyckerhoff AG» у вересні 2011 року на території Шпанівської сільської ради розпочато будівництво сміттєпереробного заводу потужністю 60 тис. тон відходів в рік.

Рівненський сміттєпереробний завод – перше підприємство в СНД з використанням механічної переробки відходів. Завод працюватиме у два етапи. На першому – здійснюватиметься розподіл сміття і мінеральних речовин. На другому  ж етапі проводитиметься сортування відходів для подальшої переробки на альтернативне паливо.

Сортовані відходи («флаф») будуть використовуватись у якості альтернативного палива на цементному заводі «Dyckerhoff AG» (ПАТ «Волинь-цемент», м. Здолбунів), що дозволить забезпечити суттєву економію основного на підприємстві палива – вугілля. За підрахунками фахівців, вартість теплової енергії, отриманої від спалювання брикетів, буде вдвічі менша, ніж використання в якості палива того ж вугілля. Використання альтернативного палива дасть можливість ПАТ «Волинь-цемент» щорічно економити близько  1 млн. євро.

З введенням  в дію:

– відпадає потреба у наявності сміттєзвалювального полігону (сміттєзвалювальний полігон м. Рівне буде засипаний землею: сміття, яке знаходиться на полігоні, не підлягає використанню на заводі);

– передбачається раціональне використання твердих побутових відходів;

– cтворюється можливість переробки сміття, довезеного з найближчих міст;

очікується покращення екологічного стану області.

Саме підприємство обмежилось однією публікацією у комунальній газеті Здолбунівщини: «На даний час цей проект, що стартує вже наприкінці березня, здається поки єдиним, який може значно покращити ситуацію із переповненим сміттєзвалищем Рівного та не менш проблемним здолбунівським (Як саме? Сортувати будуть тут же на місці чи возити на Шпанівщину, чи палити несортоване? –прим.ЗС)

Сортування сміття, його спеціальна обробка та подальше спалення в обертових печах при виробництві клінкеру – це європейський, екологічно чистий та економічно вигідний спосіб боротьби із побутовими відходами. Усі деталі вказаного проекту викладені у поясненні до нього, яке нам люб’язно надали уповноважені представники одного із реалізаторів цієї новації, ПАТ “Волинь-Цемент”. Пояснення до проекту “Використання альтернативного палива”  Мета проекту:

використання продукту переробки твердих побутових відходів для зниження собівартості готової продукції через часткове заміщення основного палива – вугілля;
вирішення проблеми утилізації міських побутових відходів Рівного та Здолбунова.
Відмінна ознака: в процесі використання такого палива не утворюється побічних продуктів та відходів (шлак від спалювання включається при високих температурах обробки в склад мінералів клінкеру в якості сировинного компоненту).»

Сусіди квасилівчани вже тримають ніс за вітром у буквальному сенсі слова. Адже у обласній пресі вже з’являються матеріали такого плану. Цитуємо РВ:

Квасилівчан від смороду врятував вітер. Бо дув в іншу сторону, але щойно його відчують, писатимуть скарги. ПАТ «Волинь-Цемент» розпочало спалювати побутове сміття як альтернативу газу та вугіллю. Поки що об’єми спаленого невеликі. Проте перспективи того, що цемент подешевшає через дармове паливо, не влаштовує сусідів заводу — квасилівчан.

Селищний голова Квасилова Дмитро Крет розповів “РВ” :

 — Про те, що завод планує перейти на паливо з побутових відходів, ми знали ще минулого року. Відповідно, були проти. Проте нам сказали, що у Здолбунові були громадські слухання і громада одобрила ініціативу підприємства. На жаль, нас на слухання не запросили, хоча Квасилів до заводу навіть ближче, ніж центр Здолбунова. Поки що будь-яких змін ми не відчули. По-перше, сміття спалили ще небагато, по-друге, вітер не у нашу сторону, на щастя. Проте як тільки відчуємо неприємний запах, одразу писатимемо у різні органи. Інакше не вийде. Зі скаргами в селищну раду обов’язково прийдуть люди, що живуть поруч.

Інший квасилівчанин, учасник нашого тренінгу із громадської журналістики, Павло Дутко на своєму блозі пише наступне:

Почалося… Те, про що майже рік говорили екологи, а також стурбовані мешканці Квасилова, Загорощі та Здолбунова стало реальністю. Як повідомляє один зі здолбунівських сайтів новин з посиланням на працівників підприємства, на ПАТ «Волинь-Цемент», що знаходиться недалеко від усіх вищеперерахованих населених пунктів, розпочали спалювання побутового сміття, бачачи у цьому нововведенні альтернативу таким видам палива як газ та вугілля. Поки це лише перші спроби, однак, як стало відомо, в середині квітня «Волинь-Цемент» уже повноцінно використовуватиме таку сумнівну технологію.

Чим це загрожуватиме довкіллю, у першу чергу – людям, які щодня дихатимуть високотоксичними діоксинами – повторювати не буду. Я уже багато і детально про це писав, у тому числі і на своєму блозі на «ОГО». Піднімали дану проблему і представники різних екологічних організацій. Звісно, добре, що сміття перед спалюванням відсортовуватимуть, але й за таких умов ризиків для здоров’я людей, що мешкають неподалік – вистачатиме, адже кількість шкідливих речовин у повітрі суттєво збільшиться.

Звісно, керівництво «Волинь-Цементу» запевняє, що технологія використання сміття у якості пального є цілком безпечною як для навколишнього середовища, так і для людини. Мовляв, шкідливі речовини згоряють і розкладаються у печах. От тільки перевірити правдивість їх слів жодної можливості немає. Річ у тім, що в Україні не існує жодної лабораторії, яка б могла виміряти вміст діоксинів на виході з труби. Окрема мова про фільтри підприємства. Приміром, в Квасилові – селищі, що знаходиться найближче до підприємство, періодично повторюється ситуація, коли люди, прокинувшись зранку, виявляють велику кількість цементного пилу на своїх подвір’ях. Керівники ПАТ «Волинь-Цемент» на це лише винувато розводять руками.

Влада Рівненщини уже зараз задоволено передбачає зменшення собівартості виробництва цементу на підприємстві внаслідок переходу на використання сміття в якості палива. Але чи не надто дорога ціна такого здешевлення? Адже мова йде про здоров’я багатьох тисяч мешканців області.

Пишучи про екологічну проблему, яка турбує нас сьогодні, згадав про Маріуполь. Повітря цього курортного міста офіційно вважається найбруднішим в Україні, адже саме тут знаходяться найбільш екологічно небезпечні металургійні підприємства. Від раку легенів у Маріуполі помирає кожна п’ята людина. Якщо порахувати дні минулого року, коли густий смог, переповнений отруйними речовинами, накривав місто, то вийде більш, ніж півроку. У такі дні з’являтися на вулиці дуже небезпечно. Так от, наприкінці минулого року понад 10 тисяч маріупольців вийшли на екологічну акцію протесту, захищаючи свої права на безпечне для життя і здоров’я середовище. Як наслідок, особливо шкідливі цехи підприємств закрили задля покращення їх очисних систем, а міськрада ухвалила програму, згідно з якою зменшення викидів в атмосферне повітря у місті протягом найближчих років планують скоротити на 40 відсотків.

На щастя, і Квасилову, і Здолбунову сьогодні ще далеко до Маріуполя. Але досвід впливу на владу і активізації громадянської свідомості переймати таки варто. Кінець цитати.

Один із учасників обговорення цього питання в соціальних мережах здолбунівчанин Тарас Д. зазначив:

–  Панове. Ви навіть уявлення не маєте, про що говорите. Сміття спалюють тільки в одній печі, фільтр якої був спеціально для цього збудований (такі фільтри використовують європейські країни). На рахунок того, що фільтри відключають – то це повний “БРЕД”. Фільтр приблизно затримує і вертає понад 5 тонн підготовленого продукту на годину, який залишається обпалити і отримати клінкер. Тому відключення фільтру – ризик і відповідальність, а ще це втрата для підприємства, яка виражається у $$$.

І допоки розгортається суперечка і озвучуються здебільшого здогадки про правдиву ситуацію на підприємстві та сміттєзвалищі і сортувальному заводі, Здолбунівська міська рада на останній березневій сесії підкинула ще один «екологічний сюрприз» для своїх мешканців.

№806 Про надання дозволу Комунальному підприємству «Здолбунівське » на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для будівництва терміналу по перевантаженню сміття по вулиці Шевченка

Р І Ш Е Н Н Я

Від 20 березня 2013 року

Керуючись статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“ і статтями 12, 92, 122, 123, 125, 126 Земельного Кодексу України, розглянувши клопотання Комунального підприємства «Здолбунівське» про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для будівництва терміналу по перевантаженню сміття по вулиці Шевченка в межах міста Здолбунів, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл Комунальному підприємству «Здолбунівське» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування орієнтовною площею 0,40 гектара для будівництва терміналу по перевантаженню сміття по вулиці Шевченка ( район старого залізничного переїзду) в межах міста Здолбунів за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови комунальної власності територіальної громади .
2. Комунальному підприємству  «Здолбунівське» замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування в одній із землевпорядних організацій які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт та представити на розгляд та затвердження чергової сесії міської ради.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань використання земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища (голова Мельничук І.Є.) та заступника міського голови Палія О.О.
4. Хід виконання перевірити в червні 2014 року.

Для того, щоб населення нашого міста та регіону отримало більше достовірної інформації, Здолбунів CITY виходить до учасників подій із такими пропозиціями:

Пропозиція до ПАТ «Волинь-Цемент». Організувати всім бажаючим представникам ЗМІ , активістам від громади , екологам екскурсію на завод, показати і розказати: що і як відбувається, в т.ч яке сміття спалюється, звідки береться, де розвантажується. Підготувати і роздати відповідні брошури чи листівки про стан реалізації проекту.

Пропозиції Здолбунівській владі. Якщо печі підприємства дійсно дозволять розвантажити здовбицьке сміттєзвалище, то покажіть цей процес. Ось фото сміттєзвалища ДО того, як звідти сміття почали вивозити, ось у процесі, а це після. Скільки звільнилось додатково місця. Роз’ясніть, що то за полігон на вул.Шевченка буде, схему покажіть, технологію роботи (яке сміття, звідки приїхало, де складається, куди перевантажується і везеться).

 

Микола Орлов

 

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети