Бюро аналізу політики та їх антикорупційна програма

10-11 листопада  семінар-тренінг „Підготовка місцевих активістів для подолання корупції в громадах” пройшов у м.Рівне. Спікери заходу: Віктор Бобиренко, НГО „Бюро аналізу політики” м. Суми, екс – керівник управління молоді і спорту Сумської ОДА, екс депутат міської ради. Олег Медуниця – керівник НГО „Бюро аналізу політики”, екс – заступник голови Сумської ОДА, нині переможець виборів 2012 і без пяти хвилин народний депутат України.

Бюро аналізу політики об’єднує за їх словами „збитих льотчиків” т.то колишніх чиновників, які небайдужі до того, що і надалі відбувається в регіоні. Головну мету серії цих семінарів бачать у просвітництві громадських організацій, щоб вони могли контролювати розпорядників коштів на предмет запобігання проявам корупції та неетичності влади.

Семінар проходив у приміщенні обласноїбібліотеки. На нього зібрались представники різних організацій. Серед НГО були помічені ГМ ОПОРА, ФРІ, Центр стажування та волонтаріату, Екоклубу, Рух Чесно, а також ВО Свобода та інші. Звичайно не могли оминути цей захід і представники Аналітичного центру розвитку міста ЗЕОН, досвід яких у подібній тематиці 

виявився найбільшим. Адже саме наші представники мають грунтовну економічну підготову, пройшли тренінги «Блогери проти корупції» та міжнародні стажування «Прозора Україна: медійне та громадське сприяння» та власне самі розслідування, дослідження що здійснюються та оприлюднються в ЗМІ та інтернеті.

 Стиль викладення матеріалу був невимушений і збагачений великою кількістю практичних прикладів із Сумського регіону.

 На думку спікерів трьома стовпами бюджету є програмно-цільовий метод формування бюджету, розпорядники коштів, КФКВ.

Другий день розпочався із доповіді Олега Медуниці. Тема «Бюджет і бюджетний процес в Україні». Слухачі почули про формування бюджету від державного до місцевого. Ведучий цього дня додав і розширив уявлення про процеси, про які розповідав минулого дня Віктор Бобиренко.

 Відчувається що спікери дуже добре розбираються у питаннях бюджету проте проводячи подібні тренінги потрібно думати і про ряд таких питань:

  1. Хто цільова аудиторія цих навчань, кому вони будуть цікаві в інтерпретації самих цих доповідачів (і чи потрібна базова підготовка, освіта для кращого засвоєння почутого).
  2. Яка програма навчань, її треба було би роздати усім учасникам, а ще краще довести до відома потенційних учасників завчасно.
  3. Конкретні цілі і логіка тренінгу. Що за чим і для чого доповідається, яка мета? (передати навички аналізу бюджетів для слухачів, щоб вони могли робити це системно і самостійно після проведенного навчання?, розбудувати мережу аналітичних центрів?, презентувати свої досягнення?).

Зважаючи на те, що подібними речами на території нашої області мало хто займається , а безперечно мешканці повинні знати як формуються бюджети різних рівнів і куди витрачаються наші кошти, то тренінг був корисний. І якщо за цим процесом буде більша увага ніж нині зі сторони незалежних спостерігачів, експертів від громадськості то є шанси на більш результативне та ефективне витрачання цих коштів.

Семінар організовано за сприяння Фундації Князів благодійників Острозьких в рамках конкурсу місцевих адвокасі компаній «Поділи відповідальність на всіх» та Фонду сприяння демократії Посольства США.

 

Марія Орлова

 

Методика моніторингу державних закупівель у невеликих громадах

(від Бюро аналізу Політики)

 

Українське законодавство попри декларативну прозорість не дає можливості моніторити чи контролювати державні закупівлі в повному обсязі. В Україні відносно доступно можна контролювати всі державні закупівлі, сума яких перевищує 100 тис. грн. (для товарів і послуг) і 300 тис. грн.(будівництво), і 1 млн. грн. (для робіт). Ці закупівлі проводяться із застосуванням певних процедур. Разом з тим, у невеликих громадах, де органи державної влади та місцевого самоврядування мають невеликі бюджети (зазвичай райони та міста з населенням до 50 тис. мешканців), процес моніторингу державних закупівель ускладнений, адже закупівлі відбуваються без конкурсу. До того ж органи виконавчої влади дрібнять бюджетні кошти між розпорядниками, щоб уникнути тендерів. Додатковим фактором, який сприяє недоброчесності державних закупівель у невеликих громадах, є відсутність чи слабка структурованість громадських об’єднань, що потенційно могли б моніторити державні закупівлі.

Тож, пропонуємо простий алгоритм моніторингу закупівель.

Дія/крок

Результат

1)Визначення цілей моніторингу, тобто що саме ви збираєтесь моніторити. Наприклад: закупівля школою А товару Б (продуктів харчування) Ви визначаєтесь, що саме ви досліджуєте
2)Аналіз первинного бюджету (бюджет, як правило, приймається на початку року; знайти його можна запросто на сайті відповідного органу влади); змін до бюджету (вони можуть коригуватися за потреби хоч і на кожній сесії ради відповідної адміністративної одиниці); програми соціально – економічного розвитку території (це основна підстава для бюджетного фінансування) та галузевих програм. А) Визначено кількість бюджетних розпорядників.Б) Визначені обсяги їх річних бюджетних асигнувань. 
3)Визначення об’єкту досліджень (розпорядника) на підставі аналізу кодів функціональної класифікації видатків(КФКВ) і кодів економічної класифікації видатків (КЕКВ). Окреслено коло об’єктів дослідження.
4)Визначення переліку державних закупівель шляхом запиту на інформацію стосовно наявних календарних планів (заходи) та планів закупівель Визначено перелік державних закупівель для моніторингу.
5)Аналіз календарних планів заходів та річних планів закупівель бюджетних розпорядників (в органах виконавчої влади мають бути обов’язково). Визначені конкретні документи для аналізу кожної закупівлі.
6)Формування пакету документів для аналізу (накази, угоди з додатками, кошторис робіт, накладні, акти виконаних робіт тощо).
7)Визначення доброчесності державної закупівлі. Критерії – ефективність та необхідність, присутність постачальника товарів чи послуг на ринку, якість товару чи послуги, наявність чи відсутність подвійного фінансування, відповідність цін до середньо ринкового рівня. Висновки експертів щодо доброчесності бюджетних закупівель.
8)Інформування громад та правоохоронних органів про процес дослідження та викриті прояви корупції.

 

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети