Бюджет держави і громади: охопити неосяжне

как-заработать-миллион-300x223Бюджетом країни називають план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.[2] – так говорить Вікі

 Давайте пройдемося по складових цього визначення.

План формування та використання ресурсів. Т.то наперед районний, обласний, державний бюджети складають дві таблички доходи і видатки. Причому видатків має бути рівно стільки скільки і доходів. Т.то державний скарбничий наперед бачить скільки ресурсів в нього може бути, виходячи із розрахунків, прогнозів, результатів попереднього року. Про можливе перевиконання чи кредитні кошти пропоную не говорити, а використовувати їх виключно для РОЗВИТКУ, а не проїдання.

Отже на все на що є доходи – спланували видатки і довели областям, районам. Далі два варіанти розвитку ситуації. Перший – згідно норм і нормативів коштів може не вистачити на забезпечення за ними роботи галузі, тоді потрібно змінювати нормативи. І це ми вже говоримо про забезпечення завдань і функцій влади згідно визначення. Т.то щоб всі були певні що виділеного фінансування державою для виконання її функцій за нормативами (новими чи старими) коштів вистачає на 90+ відсотків, в ідеалі на 100. Тоді  питати виконавців можна про виконання цих функцій, інакше – відбування часу, ходіння на роботу, будь-що  тільки не ефективна результативна робота.Є ще другий варіант. Відміняються чи призупиняються всі норми і нормативи і керівнику галузі ставиться задача – виконати державні функції при наявності обумовленої суми ресурсів. Якщо керівники галузей науково обґрунтовано з врахуванням соціальної складової доведуть що це можна виконати – вперед. Звісно, мало хто захоче самому собі шукати мотивацію до зменшення фінансування і скорочення персоналу та можливостей вкрасти.

 Тому залишається варіант 1. Визначили важливі державні функції, розрахували всю потребу галузі, профінансували, можете питати за результат роботи.

 Що робити решті функцій, які держава брала на себе і не спроможна забезпечити фінансування? Відмовитись від них або передати на місця, як люблять казати телевізійні голови. Але не в директивному порядку, а у добровільному, вибірковому. Місцева влада матиме право але не матиме обов’язку забезпечувати те, що не змогла забезпечити центральна виконавча влада. Наприклад, не може забезпечити держава присутність автомобільної інспекції у Здолбунівському районі, значить районна і міська влада, а в ідеалі влада об’єднаної територіальної громади, вирішує чи потрібні їм ДАІвці чи ні. Якщо ні – то ні і немає чого питати начальника поліції чому безлад на дорогах. Якщо хочете по іншому – то фінансуйте з місцевого бюджету, але про це місцева влада вже знає завчасно і тільки приймає рішення.

 Районний бюджет, або бюджет об’єднаної територіальної громади – має бути теж збалансований і наперед спрогнозований. І саме головне, узгоджений по позиціям субвенцій і дотацій з вищестоящими бюджетами. Щоб будь-хто на районному рівні розумів, що за місцеві (зібрані на території району) зібрані податки і збори забезпечуються основні базові функції держави, за дотації і субвенції – додаткові блага чи великі інфраструктурні об’єкти (ремонт доріг, будівництво оптового ринку, інженерні комунікації для запуску бізнесу, інновації). І цей перелік має бути вичерпним!

Забула держава про щось – значить цього року цього не буде! Плануйте на наступний рік і відповідайте за свій рівень прогнозування і планування.

Місцевий бюджет теж має виконуватись, а жителі території мають знати на що їм розраховувати. Гарантовано, в т.ч щоб бюджетні працівники не чекали листопада-грудня з включеним інфляційним верстатом, а при затвердженні бюджету уявляли ситуації, а керівники установ приймали відповідні рішення, які б дозволяли точно виконати державні функції протягом року. Це ми говорили про фінансування функцій які здійснюються безперервно протягом року.

territoriya-smyslovТепер щодо фінансової децентралізації та перевиконання бюджету.Районний бюджет має припинити фінансувати збиткові сільські бюджети.Інакше вони (сільські ради) ніколи не почнуть процес об’єднання. Всі надлишки використати за двома цілями. Перша – фінансування за принципом бюджету розвитку на проекти громад, потреби громад і на конкурсній основі. Друга – великі інфраструктурні проекти, результатами яких можуть скористатись багато жителів громади (басейн, парк розваг, спорткомплекс, кінотеатр, тощо). В цьому випадку суттєво знизиться соціальна напруга протягом року. Не буде даремних очікувань, суттєвих змін курсу, поправок до бюджету. І обов’язкові та розвиткові функції та об’єкти будуть профінансовані.

Що робити із галузями на які не вистачить коштів? Перестати красти, ловити і повертати награбоване, монетизувати найважливіші пільги, решту відмінити, вміло розпоряджатись наявним коштом, використовувати сучасні методи господарювання і з часом на ці функції будуть з’являтися гроші, або стане очевидна їх необов’язковість.

Велику роль у цих процесах відвожу експертному середовищу, перспективному баченню розвитку територій самими мешканцями, конкурсному підходу до розподілу коштів на розвиток, дотриманню логіки бюджетного процесу, термінів та моніторингу витрат.

Микола Орлов, депутат Здолбунівської міської ради, член постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів та податкової політики



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети