Ботулізм – це небезпечно: у Здолбунівському районі зафіксовано випадки хвороби
В травні 2016 року в Здолбунівському районі зареєстровано один випадок захворювання ботулізмом, яке пов’язане з вживанням паштету печінкового консервованого зразка паштету виділено ботулотоксин). Слід зазначити, що з початку 2016 року це вже 4 зареєстрований випадок ботулізму в Рівненській області. Епідеміологічна ситуація з ботулізму в області та в Україні — неблагополучна.
Що ж таке “ботулізм ?” Це харчова токсикоінфекція, яка виникає внаслідок споживання продуктів, інфікованих бацилою ботулізму та її токсином. Характеризується тяжким ураженням нервової системи, паралічем м”язів, котрі беруть участь в акті ковтання та дихання.
Збудник ботулізму у вигляді спор тривалий час зберігається в грунті, при порушенні санітарно-гігієнічних вимог при забої худоби, транспортуванні м”яса і риби спори потрапляють на продукти харчування. При температурі 25 – 37 градусів в умовах відсутності кисню збудник ботулізму розмножується і утворює токсин, найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах, при цьому виділяється токсин (ботулотоксин), який і є сильною отрутою й не руйнується шлунковим соком. Ботулотоксин у звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах – протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій.
Підступність ботулізму в тому, що розмноження збудника і утворення токсину не змінює смакових якостей продукту. Але на ймовірність інфікування консерви може вказувати здуття кришки . Хоча відсутність бомбажу не завжди свідчить про безпечність продукту.
Інкубаційний період при ботулізмі від 2 годин до однієї доби і залежить від дози ботуліністичного токсину, який потрапив з їжею в організм. Характерними симптомами є сухість слизової рота, спрага, головний біль, запаморочення і , що типово, прогресуюча м”язева (рухова) слабкість “ватні ноги”, двоїння предметів в полі зору.
Хворий на ботулізм обов’язково підлягає госпіталізації, тому що без своєчасного введення протиботулінічної сироватки хвороба, як правило, закінчується смертельно.
Провідну роль у запобіганні ботулізму відіграє суворе дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил під час транспортування, виготовлення та зберігання продуктів харчування, особливо консервів, ковбас, копченої риби.
Під час забою худоби і птиці в домашніх умовах необхідно не допускати контакту м’яса з землею та вмістом кишківника.
Основним принципом профілактики отруєнь ботулотоксином є дотримання технології стерилізації консервованої продукції, особливо м”ясної та рибної. Перед вживанням продуктів домашнього консервування їх необхідно прогріти, відкривши банку, до 100 градусів протягом 30 хвилин (з метою знешкодження ботулотоксину).
Бомбажні банки використовувати заборонено.
Виконання зазначених заходів вбереже вас від ботулізму!
Помічник лікаря-епідеміолога Здолбунівського районного
лабораторного відділення Рівненського міжрайонного
відділу ДУ “Рівненський обласний лаборатоний центр
Держсанепідслужби України” Кравчук О.В.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.