Бюджетний процес в Здолбунівській громаді під увагою експертів

Оскільки у Здолбунові діє осередок Партнерства “За прозорі місцеві бюджети”, то логічно що і бюджетний процес в громаді є в сфері уваги експертів Партнерства.

Міський голова неодноразово був інформований про стан справ і динаміку ситуації із відкритістю, прозорістю та інновативністю в бюджетному процесі. Оскільки громада молода, то вона ще не проходила оцінку  за Методологією оцінки бюджетної прозорості: http://probudget.org.ua/biblioteka/metodologia/

Старт бюджетного процесу на 2022 й рік як і мало бути стартував у червні http://zdolbunivcity.net/u-zdolbunovskiy-hromadi-startuie-pidhotovka-biudzhetu-na-2022y-rik/ вже в цьому матеріалі ми акцентували увагу на тому що є розбіжності між рекомендаціями Мінфіну і реаліями ОМС щодо залучення громадськості до бюджетного процесу. Звісно, це лише рекомендації, все решта добра воля. Вона або є або немає. Так от в рекомендаціях зазначено про «вжиття заходів щодо залучення громадськості до бюджетного процесу». І далі є перелік можливих форм такого залучення.

 • Консультації із громадськістю.
 • Діяльність громадських рад.
 • Залучення ЗМІ.
 • Підготовка інформації про бюджет у доступній для громадян формі.
 • Використання засобів інтерактивного спілкування.
 • Запровадження громадського бюджету.

Що з цього ми бачили протягом 2021 року?

Громадський бюджет, так, є. Збір пропозицій до бюджету, ініційований НГО ЗЕОН і формально підтриманий міською радою. На жодному заході із збору пропозицій чи рекламування участі в бюджеті участі  представниць фінансового управління ми не бачили, був двічі міський голова. Ще є поширення новин про рішення сесії, які регулярно поширюються на офіційному сайті і у соцмережах. Є консультації із депутатами і головними розпорядниками бюджетних коштів. Напевне, це все.

Станом на листопад 2021 року сайт міської ради у частині відповідних розділів був просто пустий.

Так, ми знаємо всі відмовки, вони у всіх ОМС майже однакові:

 • Кому це цікаво той прийде і спитає (прийдіть і спитайте, от просто цікаво, чи знайдете відповідь)
 • Цим мало хто цікавиться
 • Ми не порушуємо закон
 • То ж ми рішення друкуємо, дивіться, розбирайтеся

Ось приклад сусідів, які вміють чути поради. Лановецька громада, співрозмірна із Здолбунівською.

1.Є робоча група з питань підготовки проекту бюджету за участю різних учасників з громади.

2.Є з датами!! Розписаний план підготовки проекту бюджету.

 1. Є презентація і консультації і збір пропозицій від громадян виписані в окремий додаток до розпорядження міського голови!! https://drive.google.com/file/d/1WdwV5MgJvkIfwkC64FR1aOcEHD-z7iO3/view 
 2. Є окремий розділ про бюджет в якому є все!! Від регламенту бюджетного до форм запитів, анкет збору пропозицій і фінансового контролю.

Міська рада знову отримала рекомендації щодо змін у підходах до бюджетної політики в частині створення, оприлюднення, залучення громади. Минуло три місяці і ми відзначаємо суттєвий прогрес! Але  це не привід зупинятися, оскільки білих плям ще багато.

Станом на лютий 2022. Констатуємо появу бюджетних рішень на 2022й рік та середньострокову перспективу.

Завдяки досвідченому спеціалісту Олексію Козачку інформація про бюджет візуалізується якісною інфографікою.

З’явився перелік всіх ухвалених цільових галузевих програм.

Однак досі інформація про виконання бюджету подана лище цифрами, а не поясненнями причин стану доходів і видатків. Чекаємо публічного звіту всіх головних розпорядників бюджетних коштів та фінансового управління про виконання бюджету. Це новації законодавства, але чому б не бути взірцем у цьому питанні.

Також настав час оприлюднити які пропозиції і в яких програмах, бюджетних рішеннях були враховані, адже саме ця практика вже тривалий час діє в громаді і мешканці знають, що можуть  бути почутими. Ми не зустрічали жодної громади і це було би дивно, де би все і одразу було ідеально, але свідченням бажання до змін є регулярний прогрес в питанні. Оскільки, як справедливо зазначено на сайті міської ради Бюджет громади – це гроші громади, Ваші гроші. ЗС тримає ситуацію в полі зору  і надалі.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети