Бюджетні підсумки року: ОТГ чи сільрада – хто ефективніший

Оскільки у Здолбунівському районі жодної ОТГ, то до уваги візьмемо декілька сільських, селищних, міської рад району, селище Квасилів Рівненського району, яке фігурувало в планах до об’єднання зі Здолбуновом, а також Іванівську, Вишнівецьку та Шумську ОТГ сусідньої Тернопільщини, які є співрозмірними за чисельністю населення деяким громадам Здолбунівщини.

Назва громади Населення, тис.осіб Сума доходів за 2019 й рік, млн.грн
Здолбунівська міська 24,852 96,6
Здовбицька сільська 5,046 5,9
Мізоцька селищна 3,541 8,8
Квасилівська селищна 7,478 17,8
Богдашівська сільська 1,161 3,0
Миротинська сільська 2,158 1,9
Білашівська сільська 1,374 1,0
Іванівська сільська ОТГ 4,482 34,4
Вишнівецька селищна ОТГ 8,855 51,8
Шумська міська ОТГ 21,002 158,8

Перший погляд на таблицю свідчить про разючу відмінність в бюджетних цифрах. Для прикладу Здовбиця 5,9 млн.грн на рік та Іванівська ОТГ з 34,4 млн, чи Мізоч 8,8 млн, Квасилів 17,8 чи такий же селищний бюджет Вишнівецької ОТГ – 51,8 млн.грн. Та не будемо забувати що є ще витрати бюджету, серед яких 50-70% займає фінансування освіти в ОТГ, а от що “тягне” найбільше в необєднаних громадах давайте глянемо:

(скрін шоти з сайту https://openbudget.gov.ua/ для збільшення – натиснути на картинку)

Здолбунів – тримає левову частку доходів всього району. Це дозволяє йому витрачати суттєві кошти на ремонти і благоустрій, садочки утримуються трансферами з райжбюджету, на утримання апарату управління йде 11% від бюджету.

Для порівняння візьмемо сусідній з нашим районом Шумськ, але давно обєднаний у ОТГ співрозмірну із Здолбуновом за чисельністю населення. Утримання громади в т.ч соцпрацівників та старост всіх старостинських округів коштує громаді 20%, на капремонти і благоустрій йде 16 млн.грн, освіта тягне 99 млн..

Найбільше село нашого району (за різними даними від 5,0 до 6,0 тис.населення) витрачає на утримання апаату управління селом 41% всіх коштів, 1,5 млн – це все що може дозволити собі село на економічну діяльність та ЖКГ, решта на утримання клубу і садочка. А на розвиток? А сайт громади? А …маловато буде.

Іванівська ОТГ зі своїми 34 млн, витрачають на управління пятьма обєднаними селами 25,7% доходів,  45% на освіту, зате на благоустрій і капремонти мають 8 млн.грн. Це більше ніж увесь бюджет Здовбиці. Що вже казати про 313 тисяч на громадську безпеку проти… 900 грн Здовбиці. Сільська об’єднана громада явно дає фору потужному але необ’єднаному в ОТГ селу.

Селище Мізоч 20% бюджету витрачає на утримання селищної ради, а на економічну діяльність та ЖКГ – ключові сфери благоустрою населенного пункту – 13% це трохи більше 1 млн.грн на рік.

Сусідній Квасилів теж близько 20% витрачає на “контору селищну”, а на ремонти, будівництва, благоустрій – 22% або 3,8 млн.грн. Багато йде на освіту – пів бюджету.

Співрозмірна, але обєднана селищна громада, навколо Вишнівця на Тернопільщині, має в своєму активі більше 51 млн доходів, 33,5 з яких йдуть на заклади освіти. Управлінський персонал обходиться мешканцям в 11% майже 3 млн витрачається на капітальні вкладення та благоустрій, значні витрати – більше 8 млн. припадає на медицину.

А тепер просто здолбунівські необ’єднані сільські громади. Миротинська сільська рада. З 1,8 млн. більше мільйона йде на утримання самої сільської ради. 240 тисяч на все про все по роботам в селах на дорогах, парках, майданчиках.

Білашівська сільска рада. Тут все просто. Маємо мільйон – на утримання сільради і витрачаємо мільйон. На благоустрій …4 тисячі на рік…

Богдашівська сільська рада. З трьох мільйонів 57% на утримання сільради. 800 тисяч на покосити, прибрати, відремонтувати.

Незабаром Україну може чекати новий розклад ОТГ, районів і часу на добровільне обєднання вже немає. Але до нових ОТГ не виключено що будуть прагнути потрапити ті, хто “успішно” видавав довідки і обігрівав сільські контори замість обєднання і розвитку громади. Проте не все так просто у цьому мінливому світі і не всюди ще економіка бере гору над політикою.Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети