Аналіз онлайн джерел інформації на Рівненщині

Чи існує унікальний рецепт успішного місцевого он-лайн ЗМІ ?

Визначимось, що місцеве он-лайн ЗМІ – це інформаційний сайт, портал, який більшість новин подає про життя певної території локального характеру (міста, району, області), здатне продукувати власні матеріали.

Успішне ЗМІ – відвідуване, матеріали викликають інтерес до обговорення і коментування, має перспективи монетизації (заробітку), авторитетне.

Для того щоб історія не була однобокою то дослідження робило дві людини – Дмитро Світодар – спеціаліст із SEO у SiteClinic  та «ангел-охоронець» здолбунівського Інтернету, адже завдяки саме його консультаціям розвивається он-лайн сектор району в т. ч. ЗМІ, блоги та інші сайти. Другий автор – Микола Орлов, керівник громадської організації, яка провела ряд успішних тренінгів по навчанню громадській журналістиці та створенні мережі блогерів, громадських кореспондентів в радіусі 100 км від м. Здолбунів Рівненської області. Також ця громадська організація ЗЕОН є засновником місцевого ЗМІ «Здолбунів CITY», яке нині існує у он-лайн форматі.

Отже автори задалися ціллю з’ясувати, а звідки отримують в Інтернеті інформацію, а саме місцеві новини, дослідження в районах Рівненської області.

Без претензій на всеохоплюваність і беззаперечність висновків були проаналізовані відкриті джерела за пошуковими запитами, наприклад «новини Корця», «ЗМІ Сарни», «Дубровиця» і за результатами пошукових видач була сформована перша таблиця, яка містить назву району, офіційні джерела інфо від влади і альтернативні джерела інформації, які можуть претендувати на статус регулярного інформаційного порталу, он-лайн ЗМІ чи неофіційного сайту міста (селища).

Інформаційні сайти районів Рівненської області

Наступним кроком став безпосередній огляд і невеличкий аналіз знайдених ресурсів із числа он-лайн ЗМІ. Його ціль-визначити найбільш цікаві, відвідувані, резонансні, авторитетні і загалом оцінити рівень конкуренції в районах серед інформаційних порталів.

До уваги не бралось м.Рівне, тому інформація бралась по 16 районам і трьох містах обласного значення, разом 19 територіальних одиниць.

Райони Сайти громади
Березнівський
Володимирець http://volodymyrets.vsetke.com/ukhttp://polissya.net/
Демидівський http://storinka.at.ua/
Гощанський
Дубенський та м.Дубно

http://dubno-gromadske.at.ua/http://www.dubno.com.ua/

http://www.trkdubno.com/

http://mydubno.com/

Дубровицький http://visnik.org.ua/http://www.dubr.org.ua/
Зарічненський
Здолбунівський

http://zdolbuniv.com/http://www.zdolbunivcity.net/

http://newlife.rv.ua/

http://zdolbuniv.rv.ua/

Острозький і м.Острог http://zamkova.at.ua/
Корецький http://korets.io.ua/
Костопіль http://kostopil.info/http://kostopil.net/
Млинів
Радивилів http://radyvyliv.net/http://syrmu.com.ua/
Рокитнівський
Сарни http://sol.rv.ua/
Кузнецовськ http://34400.net/http://www.4bloka.com/
Рівненський район Основні розміщені в м.Рівне, але його ми в огляді не враховуємо

Перші результати такі:

Березнівський, Гощанський, Зарічненський, Млинівський, Рокитнівський, Рівненський (вплив ЗМІ обласного центру) райони (6 районів) не мають жодного порталу, який може претендувати бути альтернативним джерелом інформації.

Демидівський, Корецький, Сарненський (3 райони)райони мають по одному інформаційному сайту що подають місцеві новини.

Володимирецький, Дубровицький, Острозький, Костопільський, Радивилівський, м.Кузнецовськ (6 шт) мають по два он-лайн ЗМІ

Дубенський, Здолбунівський райони (2 шт.) мають три і більше таких порталів

Звідки люди дістають інформацію в тих районах де немає інформаційних сайтів місцевих новин? Із інших джерел, зокрема сайтів органів влади, а вони як правило друкують лише офіційну інформацію і то малокорисну для населення. Оскільки більше розповідають про тілорухи своїх працівників аніж про те що ці рухи принесли громаді міста, району.

Ще джерела інформації можуть бути сайти міст, які працюють на території району, але не позиціонуюсь себе як районні (ми такі до уваги не брали).

Детальніший візуальний аналіз дав наступні результати:

  1. Мало хто вважає за потрібне мати сторінку «Про нас», а також не друкуються дані засновників, принцип редакційної політики (хто готує і подає інфо, чи є можливість сторонньому автору подати інфо)
  2. Більшість он-лайн ЗМІ не регулярно подають інформацію, не привязують свої акаунти до соціальних мереж, не користуються інфографікою, не розміщують відео.
  3. Жодне аналізоване он-лайн ЗМІ, окрім Здолбунів сіті, не проводить журналістських розслідувань, глибоких аналітичних досліджень.
  4. Он-лайн ЗМІ, що є електронними версіями друкованих ЗМІ достатньо не однакові по своїй суті. Одні ЗМІ просто друкують електронні варіанти своїх друкованих матеріалів, інші існують в режимі – поява основних матеріалів друкованих випусків плюс новини в режимі сталось-надруковано. Саме останній варіант якісно вирізняє такі ЗМІ і користується популярністю у читачів та свідчить про якісний підхід редакцій для розуміння можливостей Інтернету.
  5. Серед всіх аналізованих сайтів є два, які чітко позиціонують свою приналежність до громадських організацій.

Які сайти претендують на звання найкращих і які складові цього успіху. Порядок довільний-не рейтинговий.12

http://polissya.net/news/ – Інтернет версія газети «Володимирецький вісник», засновником якої є райрада. Друкуються і матеріали газети і он-лайн новини. Є оголошення, фоторепортажі, два блоки реклами, але чомусь у підвалі сайту. Всі дані про редакцію, контакти. Відсутні правила додавання новини тому можна зробити висновок, що газета робиться штатними журналістами друкованого видання.16

http://zamkova.at.ua/ сайт газети «Замкова гора» м.Острог, засновником якої є Острозька міська рада. Безкоштовний хостінг додає своїх незручностей нав’язаною рекламою, зате не додає витрат на утримання платформи. Контактні дані редакції одразу на головній, є склад редакції із фото. При більш детальному огляді сайту, з’ясували що новини вже місяць не оновлюються, в розділі найновіший номер газети – розміщено примірник 2013 року. Схоже, що людина, яка відповідала за цілком непоганий сайт або покинула редакцію або щось трапилось із політикою газети щодо свого он-лайн варіанту. Це ще один варіант коли штатна редакція адмініструє он-лайн варіант, т.то не безкоштовно.18

http://34400.net/–  неофіційний інформаційний веб-ресурс міста Кузнецовськ. Позиціонується як незалежний ресурс. Важлива можливість додавати інфо громадським журналістам та всім бажаючим: Інформацію, новини та фото на сайт мають можливість додавати всі бажаючі, ніякого відбору не буде – аби лиш це була правдива та цікава інформація. Цікаво хто перевіряє правдивість інфо та дотримання хоча б основ журналістської етики при цьому. Хоч є чітко виписані правила поведінки на сайті, з якими ознайомлюється будь-хто при реєстрації на ньому. Є контакти адмінів сайту, проте жодних прізвищ і назв засновників. Важливо, що існує розділ «На правах реклами», т.то джинса не ховається серед інших матеріалів, хоч всі матеріали ми не вивчали. Активно розміщують місцеву рекламу.13

http://radyvyliv.net/– некомерційний сайт Радивилівщини. З любовю зроблений сайт, є інформація як про місто так і про події у Володимирецькому районі. Резонансні статті враховують думку зацікавлених сторін. Є актуальні матеріали, афіші, схеми, календарі. Існує зв’язок із соціальною мережею у ФБ, де є невелика група поціновувачів сайту. Не зрозуміло хто є автором матеріалів і фото. Посилання на інші сайти трапляються у вигляді гіперсилок або текстових. Є два блоки місцевої реклами та декілька блоків контекстної реклами. Загалом достатньо збалансований ресурс.15

http://kostopil.info/ – неофіційний сайт Костополя. Дизайн не самий зручний, на головній багато фотовіджетів. Найбільша цінність напевне все таки сама наявність новин. Останній місяць вони додаються регулярно, чого не скажеш за попередні періоди. Є два блоки місцевої реклами та реклама від Google. Із відомостей про засновника і контактів є лише номер телефона і електронна пошта.17

http://www.zdolbunivcity.net/– сайт громадських журналістів Здолбунівщини. Засновниками є молодіжна громадська організація «аналітичний центр розвитку міста «ЗЕОН». Присутня інформація і про засновників і про сайт, умови розміщення реклами, всі доступні контакти, склад редколегії в якій присутні громадські журналісти. Особливістю є також, що ця НГО провела два успішних проекти з підготовки громадських кореспондентів, які і є регулярними дописувачами на сайті. Основні акценти – місцеві новини, новини регіону (100 кілометровий радіус від Здолбунова), аналітика і розслідування. Поєднання зусиль НГО і ЗМІ посилює дієвість матеріалів адже ЗМІ активно використовує інформаційні запити, звернення до правоохоронних органів і влади. Цей ЗМІ певною мірою став суттєвим адвокасі проектом регіону. Присутня місцева і контекстна реклама, анонси, афіші подій, список всіх он-лайн ресурсів району. Присутні правила коментування, додавати матеріали можуть і дописувачі сайту після модерації. Існує взаємозв’язок із групами ЗМІ у найбільших соцмережах. Найчисельніша група у ВК більше 3300 підписників. Якісні фото та відео матеріали, є свій канал на сервісі tube. Контент оновлюється щодня 5-10 матеріалів. Новини ретранслюються у стрічках новин ukr.net,redtram,yandex.

Таким чином отримуємо картину коли найбільш значимі місцеві он-лайн ЗМІ не мають однозначного рецепту успіху. Судіть самі 2 ЗМІ – представляють друковані ЗМІ, причому обидва органів влади, щоправда не виконавчої, одне – громадську журналістику, три – ентузіастів для яких це є певне хоббі, потреба у самовираженні і частково заробіток.

Тому складові рецепту успішного місцевого онлайн-ЗМІ можна розділити на дві складові. Організаційну та технічну.

Організаційна – потрібно бути фанатом справи і запастись терпіння мінімум на 1 рік, а також бути готовим витрачати власні ресурси (час і оплата хостінгу, домену). Хоча звісно простіший варіант просто перевести в он-лайн простір контент існуючого ЗМІ, особливо якщо це незалежний ЗМІ. Зрозуміло, що газети засновані органами влади, особливо виконавчої. Мало мотивовані щось героїчне робити, проте як свідчить наш аналіз є і виключення. Не менш важливо – вміти шукати новини. В малих містах здається все всім відомо і ніяких новин у них немає. Це величезна помилка. Люди знають інформацію свого кола спілкування, а ЗМІ дозволяє читачам з різних інформаційних кіл обмінятись нею.

Добре, якщо ви зможете заохотити писати на ваш ресурс інших авторів, блогерів. Як свідчить досвід Здолбунів CITYможна йти і далі-самим готувати таких авторів та об’єднувати їх у мережу. Суттєво допомагають у цьому створені групи чи сторінки у соцмережах. Це і джерело контенту і поширення впливу ЗМІ.

Технічна сторона питання.

Чим краще у вас складеться із оптимізацією і просуванням тим швидше читачем вашого ЗМІ будете не лише ви самі :) Тому консультуватись і ще раз консультуватись із спеціалістом у створенні та просуванні сайту. Щоб і в каталоги бути доданим, у стрічки новин та не зникати з інформаційного поля через невірно обраного хостінг-провайдера.

По самій концепції ЗМІ.

Їх можна виділити три. Перша – новини без власної їх оцінки. Друга новини та їх коментування в т.ч власне. Третя – громадянська журналістика співучасті. Т.то не лише опис проблеми та коментар як її можна вирішити, а й допомога у вирішенні. Шляхом організації публічного процесу, адвокасі компанії чи волонтерської акції.

Чи зазнають наші сайти-лідери змін у топі якщо провести детальний аналіз статистичних показників та індексів, прийнятих для оцінки впливовості сайту у Інтернет просторі? Відповідь – у продовженні матеріалу. 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети