70-ти річчя визволення Кременця від німецьких загарбників
19 березня 2014 року Кременець відзначав 70-тиріччя від дня визволення Кременця від окупантів. Студенти Кременецького КОГПІ надзвичайно експресивно та заворожуюче розповіли про стан тодішнього Кременця, не лише словами а й мовою цифр: «Загнати поміж братів клин – це був перший крок української політики Берліну, зупинити ріст політичної думки України –це був другий крок, а потім прийшла церква, а потім школа. Чуєте школа! Та ж сама школа, за яку боролася Волинь 300 років. Її замкнули… «Рабам не треба вчитися». У Крем´янці позакривали всі середні та фахові школи, а також Учительський інститут.
Залізниці –НІМЕЦЬКІ, води, гори, ріки –НІМЕЦЬКІ, ліси –НІМЕЦЬКІ, вулиці –НІМЕЦЬКІ, друкарні –НІМЕЦЬКІ, електрика, телефони, пошта, гроші –НІМЕЦЬКІ, суди, адміністрація і законодавство –НІМЕЦЬКІ. Єдине, що залишилось людям –РАБСТВО. І це рабство тривало з 2-го липня 1941 р. по 19 березня 1944р. У перші дні окупації під Хрестовою горою було розстріляно 2, 5 тис. чоловік, переважно це були українці, поляки, євреї. У січні 1942 р. у центрі міста було створене ГЕТО, 10 серпня 1942 р. гітлерівці, підпаливши ГЕТО розпочали двотижневу акцію по знищенню в´язнів. Усі були розстріляні, серед них більше 10 тис. євреїв. Лише за одну ніч згоріло понад 650 будинків і надвірних споруд. Жертвами окупантів стали 20 тис. мирних жителів. Збитки заподіяні району обчислювалися сумою в 285 млн. карбованців. А вже у 1944 р. Кременець дорогою ціною був визволений від німецьких військ, у бою полягло 988 вояків.»
Після коротких історичних відомостей та покладання квітів пройшло Богослужіння на меморіалі Слави.
І на завершення своє вагоме слово сказав в.о. міського голови С.Сімчук. Він щиро дякував не байдужим за те, що знайшли вільний час аби вшанувати пам´ять героїв.
Для Сергія Ростиславовича така подія має велике значення, попри заборону обласної влади все ж таки цей захід був проведений. Він впевнений, що обласна влада не може вказувати, що робити Кременецькій громаді, тим більше що це річниця (70 років) такої події. «Ви самі бачите, що тут сьогодні немає ніякого пафосу, ніяких оркестрів і т.д. Це суто молитва та сказали кілька слів священики на себе я не брав відповідальності щось говорити про теперішні політичні події, лише сказав декілька слів про вшанування тих людей які загинули 70 років тому. Сьогодні за допомогою громадської організації «Історично пошукова спілка», які на добровільних засадах допомагають упорядковувати пам´ятники, що збереглися тут і не лише тут, вони займаються тим і по всьому районі, ми змогли провести такий захід. Також згадали героя С.Капіноса, все таки він герой, який загинув за Україну. Хоч ми і не говорили сьогодні про політику, проте наші сусіди у прямому ефірі телеканалів називають український народ фашистами, бандерівцями, антисемітами і т.д, мені це все не властиво і дивно. І тому ми сьогодні вказуємо своєму сусідові, що попри такі події, ми не забуваємо своєї історії» – відповів С.Сімчук. В знак миру на землі учні Кременецької ЗОШ №1(Яловська І. та Романюк В.) випустили у небо двох голубів. А духовний гімн «Боже, великий єдиний» завершив цей захід.
Шкільна Євгенія, громадський кореспондент ЗС.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.