100 років Дерманській школі на Здолбунівщині

6 жовтня, в День працівників освіти, Дерманський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» відзначив 100-літній ювілей.

            Впродовж багатьох століть Дермань відомий своєю просвітницькою діяльністю. В другій половині ХVІ століття одним з культурно-освітніх осередків в Україні стає Дерманський монастир. В 1575 році тут розпочинає свою діяльність друкар Іван Федоров, де друкує ряд книг, серед яких знаменита Острозька Біблія 1581 року. В монастирі збирається велика і цінна бібліотека. В 1602 році князь Костянтин Костянтинович Острозький засновує при монастирі друкарню та духовну школу. В 1604 році виходить з друку церковно-богослужебна книга «Октоїх». 1627 – 1633 роки ознаменовані діяльністю при Дерманському монастирі Мелетія Смотрицького – популярного письменника-полеміста, вченого-філолога, автора знаменитої «Граматики».1. Дерманська г мназ я

            В 1829 році в монастирі відкривається школа паламарів, а в 1833-му – повітове та приходське духовне училище, в якому навчалося 200 учнів. З 1879 року діє однокласне народне училище. В 1890 році силами громади зводиться будинок для народного училища та вчителів. З 1906 року в селі починає працювати вчительська  семінарія. А в 1912 – 1913 роках будується нове гарне приміщення для навчального закладу, яке вже 100 років є храмом науки в селі. В різні часи тут була семирічна школа, жіноча гімназія, педагогічна школа, мішана гімназія, середня школа.

Сьогодні це – НВК «ЗОШ І ступеня – гімназія». Тут навчається 113 учнів. До їх послуг 14 навчальних кабінетів, майстерня по обробці металу і деревини, спортивна та актова зали, зала учнівської творчості, комп’ютерний клас, бібліотека, ігрова кімната, музей історії школи, музеї Уласа Самчука і Бориса Тена. Здійснення навчально-виховної діяльності забезпечують 28 педагогів, з яких три Відмінники освіти України, 1 учитель-методист, 1 психолог-методист, 5 мають звання Старший учитель, 18 спеціалістів вищої категорії, 5 спеціалістів І категорії, 1 спеціаліст ІІ категорії, 4 спеціалісти. Напрям навчання закладу філологічний, профіль навчання – українська філологія. У закладі працюють художня студія «Сузір’я», літературна студія «Перевесло», драматична студія «Мельпомена», християнська студія «Джерельце», спортивні секції, правовий клуб «Віче», гурток естрадної пісні, гурток «Умілі руки». Серед основних напрямків роботи закладу – робота з обдарованими дітьми, їх самореалізація у процесі навчання і виховання.2. Гостей зустр чали радо   з хл бом

На свій 100-літній ювілей Дерманська школа запросила гостей. Приємно було бачити її випускників – депутатів, науковців, очільників сільських рад, високопосадовців. Уродженці Дерманя торують свій життєвий шлях з твердим усвідомленням, що саме вони є нащадками тих великих людей, які дали поштовх розвитку освіти і культури в їхньому селі. Гордяться дерманці своїми відомими земляками Уласом Самчуком та Борисом Теном.

Багато щирих та хороших слів було сказано в цей день на адресу трудового та учнівського колективів школи, а особливо її директору Шепельчук Оксані Андріївні. Голова Здолбунівської РДА Шуль В. С. наголосив у своєму виступі на досягненнях навчально-виховного комплексу, а заступник голови районної ради Мельник Я. Р. нагадав, що випускники дерманської школи знані не тільки в області, а й в Україні та за її межами.

Начальник відділу освіти Бондарчук В. М. гордиться таким закладом, який слугує прикладом освітянам області. Випускник, народний депутат Верховної Ради Кучерук М. Г. вважає, що його рідна школа є націоналістичною, тому що тут формувалися освіта і культура країни, а також гордий своїми земляками, які є почесними громадянами інших міст області. Також Микола Герасимович запропонував створити при школі дитячий садок, щоб навчально-виховний комплекс став повноцінним. Заступник директора  РМАНУМ Мазур О. О. розповів про успішну співпрацю закладу з Рівненською Малою академією наук учнівської молоді та повідомив, що при Дерманському НВК буде створено Центр фольклористики як підрозділ РМАНУМ.4. Виступають випускники Мирослава Довбенко   Олександр Бовгиря

Випускник школи, кандидат історичних наук Жив’юк А. А., серед іншого, вніс пропозицію встановити історичну справедливість відносно назви села, яка повинна вживатися у чоловічому роді. Щирі вітання та побажання рідній школі прозвучали і з вуст її випускників, голів сільських рад  Дерманя І та Дерманя ІІ Андрощук Л. П. та Товстого Ю. А.

Гарним доповненням свята став концерт, учасниками якого були учні, педагоги та випускники школи. Поділився із земляками своєю творчістю і Заслужений артист України Кульчинський Я. С.5. На сцен  педагоги закладу

Готуючись до ювілею, у навчально-виховному комплексі та на його території було проведено ряд робіт. Так, було відремонтовано фасад закладу, на що було витрачено кошти районного бюджету в сумі 93 000 гривень. За кошти трудового колективу закладу (7 000 гривень) було встановлено нову огорожу.

Народний депутат Верховної Ради Кучерук М. Г. та депутат обласної ради Андріюк О. М. надали кошти на оформлення Музею історії школи. Випускниці закладу Давидюк М. Я. та Стасюк С. Я. втілили в життя ідею створення Алеї випускників. Спонсорами святкування ювілею школи стали  Крук М. А., випускники Костюк М. Ф., Лис А. І. і Турчин А. М., а також  Жемга І. В., Швидун Р. М., Павлюк В. С. та інші підприємці села. Долучились до підготовки закладу до свята та його організації і інші небайдужі люди. Директор навчально-виховного комплексу, педагогічний та учнівський колективи щиро дякують батькам та всім, хто взяв участь у організації цього важливого історичного дійства.6. Найщир ш  в тання вчителям-ветеранам

Не оминули увагою в цей день, День працівників освіти, і вчителів-ветеранів. Всі вони отримали щирі вітання, а також квіти від колег та вдячних учнів.

Живи і процвітай, Дерманська школо! Підтримуй вічні традиції твоїх основоположників, розвивай сучасні освітянські надбання. Сій розумне, добре, вічне в голови та душі твоїх вихованців і назавжди залишайся культурно-освітнім осередком в селі та далеко за його межами. Нехай ще не одну сотню років ти будеш світильником на життєвому шляху твоїм випускникам!

Л. Черниш, фото автора



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети