1 грудня на Здолбунівщині відзначать 70-річчя конференції поневолених народів
Програма заходів до 70-річчя проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії.
1 грудня 2013 року с. Будераж Здолбунівського р-ну Рівненської області Будеразька загальноосвітня школа І-ІІІ ст.
12.00 – відкриття та освячення пам’ятного знаку до 70-річчя проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії.
14.00 – науково-практична конференція «Національно-визвольний рух на Здолбунівщині в 40-50 роках ХХ століття». До 70-річчя проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії.
Організатори конференції:
Здолбунівська районна рада
Відділ освіти Здолбунівської РДА
Національний університет «Острозька академія»
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Науково-редакційна група книги «Реабілітовані історією. Рівненська область»
На конференції виступлять:
1. ТИМОЩУК Василь Олексійович – голова Здолбунівської районної ради – з вітальним словом.
2. ТРОФИМОВИЧ Володимир Васильович – завідувач кафедри історії ім. М. П. Ковальського НУ “Острозька академія”, заслужений працівник освіти України, доктор історичних наук, професор.
Тема виступу: «Створення УПА на Волині».
3. ЖИВ’ЮК Андрій Анатолійович – керівник науково-редакційної групи книги «Реабілітовані історією. Рівненська область», доцент, кандидат історичних наук.
Тема виступу: «Село Будераж в українському національно-визвольному русі 40-х-50-х років ХХ ст.».
4. МАРЧУК Ігор Володимирович – завідувач відділу “Інститут дослідів Волині” Рівненського обласного краєзнавчого музею.
Тема виступу: «Перша конференція поневолених народів Сходу Європи та Азії».
5. ТИЩЕНКО Олег Олександрович – історик, краєзнавець, автор книги «Гурби: квітень 1944-го».
Тема виступу: «Побут та вишкіл бійців ВО «Богун» УПА-Північ».
6. МАРЧУК Володимир Станіславович – кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії ім. М. П. Ковальського НУ «Острозька академія».
Тема виступу: «Боротьба радянської влади з українським національно-визвольним рухом на Здолбунівщині в 1944-45 роках».
7. БРАЦЮНЬ Степан Іванович – голова Конгресу Українських Націоналістів.
Тема виступу: «Дипломатична діяльність Ярослава і Слави Стецьків, як репрезентантів України в умовах її бездержавності».
8. РІЗНИЧЕНКО Ольга Іванівна – історик літератури, експерт з питань визвольних рухів.
Тема виступу: «АБН у світовій геополітиці повоєнної доби».
9. БАЗЕЛЮК Марія Дмитрівна – заслужений журналіст України, голова Українського комітету АБН у 90-их роках ХХ ст.
Тема виступу: «1993 рік: АБН знову на рідних землях».
Участь у конференції візьмуть вчителі історії загальноосвітніх шкіл Здолбунівщини, студенти ВНЗ Рівненщини, представники громадських організацій.
Бажаючих отримати матеріали конференції просимо звертатися за телефоном
067 403 14 36 (Сергій Кондрачук).
Довідково:
У 1943 році у керівництва УПА та ОУН зароджується ідея об’єднатися в боротьбі проти спільного ворога з іншими націоналістичними силами на території СРСР.
У червні 1943 командування УПА звертається до представників народів Туркестану, Уралу, Поволжя та Сибіру із закликом вступати в контакти з УПА, переходити зі зброєю в руках на її бік і піднімати «спільну боротьбу з імперіалістичними хижаками» — Москвою і Берліном, які “сперечаються між собою про те, кому з них Вас грабувати”. На думку керівництва УПА, саме зараз, коли протиборчі сторони максимально ослаблені, «наступає період національних революцій», який «народи Європи і Азії повинні використовувати для вигнання імперіалістів зі своїх територій і відновлення національних самостійних держав».
21-22 листопада 1943 за ініціативою ОУН на Рівненщині в умовах найсуворішої конспірації проводиться Конференція поневолених народів Сходу Європи і Азії, на яку зібралися члени УПА — 39 представників 13 народів, «поневолених радянською імперією» — 6 грузинів, 6 азербайджанців, 5 узбеків, 4 вірменина, 4 татарина, 2 білоруси, 2 осетини, казах, черкес, кабардинець, чуваш, башкир і 5 українців — представників керівництва УПА—ОУН: член Бюро Головного Проводу ОУН Ростислав Волошин, член Головного Проводу ОУН Яків Бусел , референт пропаганди крайового проводу ОУН ПівдСУЗ (Південно-східних українських земель) у Дніпропетровську Омелян Логуш, перший головнокомандувач УПА Дмитро Клячківський і діяч ОУН Катерина Мешко.
Крім офіційних делегатів на Конференцію прибув також головнокомандувач УПА Роман Шухевич. Головував на Конференції – Ростислав Волошин.
До останнього часу вважалося, що місцем проведення Конференції стало село Будераж в Здолбунівському районі Рівненщини, на території, контрольованій відділами УПА під командуванням Петра Олійника («Енея»).
Проте не так давно завідувач відділу “Інститут дослідів Волині” Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор МАРЧУК у своїй статті “Чи була у Будеражі перша конференція поневолених народів Східної Європи та Азії?” висловив припущення, що цей захід відбувся не у Будеражі, а в селі Ілляшівка (Ляшівка) Острозького району. То де ж насправді відбулася конференція, наслідком якої стало створення Антибільшовицького блоку народів? Можливо, відповідь на це питання буде знайдено 1 грудня 2013 року у с. Будераж.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.